Praha 7 spustila projekt sousedských spolků. Realizaci myšlenky, která na radnici sedmé městské části uzrávala již delší dobu, uspíšila současná situace ohledně pandemie koronaviru. Díky velkému počtu dobrovolníků, kteří od prvních krizových dní nabízeli svou pomoc a čas, i na základě zkušeností s již dříve založeným spolkem Sousedé Janovského, dala radnice Prahy 7 impulz ke vzniku dalších skupin ochotných lidi připravených pomáhat svým sousedům. Celkem je sousedských spolků na Sedmičce v tuto chvíli šest.

„Bohatý sousedský život k naší městské části neodmyslitelně paří. Stejně tak ochota vzájemně si pomáhat. Na začátku koronavirové krize jsme vyhlásili, že hledáme dobrovolníky, kteří by vydávali látky a dezinfekci, odpovídali na infolince nebo roznášeli letáky a roušky seniorům. Přihlásilo se nám přes 580 lidí, kteří nám zejména v prvních týdnech moc pomohli. Řekli jsme si, že teď je ideální čas nastartovat projekt sousedských spolků a podpořit, aby se energie a ochota pomáhat svým sousedům, kterou teď vidíme všude kolem, nezačala ztrácet, až krize odezní,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský

Sousedský spolek je volné sdružení lidí žijících v blízkosti jedné ulice nebo náměstí, kteří mají chuť si čas od času vypomáhat nebo spolu po sousedsku něco zažít. Členové spolku bydlí v takové vzdálenosti, aby případná výpomoc šla zařídit třeba cestou z práce domů a nezabrala moc času.

„Cílem sousedských spolků je poznat, kdo bydlí ve vaší ulici, propojovat lidi a myslet na ty, kteří jsou osamělí a neobejdou se bez naší pomoci. Sousedé mohou prostřednictvím spolků sdílet a půjčovat si věci – od šroubováku po auto, pomáhat si zalít kytky nebo vyvenčit psa, a až pandemie pomine, třeba také uspořádat sousedskou akci nebo společně zvelebovat okolí,“ řekla komunitní koordinátorka Prahy 7 Michaela Šormová.

V krátkém čase se na Sedmičce podařilo založit prvních šest sousedských spolků. Všechny mají své koordinátory, na které se sousedé již nyní mohou obracet. K dispozici je také online mapa, kde je možné zjistit, jaké spolky v okolí fungují, nebo také založit svůj vlastní spolek.

„Jsou situace, které se složitě řeší profesionální službou a naopak překvapivě snadno a rychle právě cestou neformální. Jen si potřebujeme zvyknout, že říct si o pomoc je taky normální. Zatím je to pro nás mnohem obtížnější než pomoc ostatním nabízet,“ popisuje grafik a zakladatel spolku Sousedé Janovského Vojta Rybář.

Veškeré informace, letáky, mapa spolků i kontakty na jednotlivé koordinátory jsou dostupné na: www.praha7.cz/sousedskespolky