archivní článek, informace již nemusí být aktuální

V Praze 7 si žáci základních škol během následujících tří týdnů vyzkouší práci zastupitelů – budou rozhodovat o využití obecního rozpočtu. Tedy alespoň jeho participativní části. Každá škola obdrží od radnice 50 tisíc korun, na žácích je, aby navrhli projekty na jejich využití. Realizovány budou návrhy, které si získají největší podporu.

„Základní školy jsou ideálním prostředím, kde participativní rozpočet uvést do života. Děti mají energii a chuť zkoušet nové věci a nám se naskytne jedinečná příležitost podívat se na naše školy jejich očima. Jednou budou rozhodovat o podobě celé Prahy 7, je dobré když si mohou již nyní osvojovat principy participace, demokratického hlasování či finanční gramotnosti,“ řekl radní Prahy 7 František Vosecký, který v Praze 7 projekt prosadil.

„V Praze 7 žijí aktivní lidé s chutí se zapojit. Snažíme se jim maximálně vycházet vstříc. Když někdo přijde s nápadem, jak ve svém okolí vybudovat něco prospěšného, a získá pro něj podporu svého okolí, za městskou část pomůžeme jak finančně, tak organizačně. Na zastupitelstvu mohou od letošního května se svými návrhy či připomínkami vystupovat i děti a nezletilá mládež. A právě s pomocí mladých zavádíme v Praze 7 také participativní rozpočet,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Proces rozhodování o participativním rozpočtu byl na školách zahájen na začátku školního roku. Zapojit se do něj mohou všichni žáci od 4. tříd výše. Školy mají k dispozici 50 tisíc korun. Jednotlivci či žákovské týmy nyní mohou navrhovat projekty, které by sloužily k rozvoji školy a byly užitečné pro všechny spolužáky. Na školách se nyní organizují setkání, na kterých se živě diskutuje o jednotlivých návrzích.

„Jedné z těchto besed jsem se již zúčastnil a musím říct, že nadšení dětí je skutečně nakažlivé a jejich nápady zajímavé a originální. Těším se na finální návrhy a věřím, že překonají naše očekávání. Určitě nebude jednoduché vybrat ty nejlepší. Naštěstí to nebude na nás,“ zhodnotil František Vosecký.

Po té, co bude na každé škole sestaven seznam navržených projektů, začne fáze kampaně. Autoři projektů se budou snažit pro svůj návrh získat spolužáky i jejich rodiče. Přípustné jsou různé formy kampaně od letáků po videospoty. Následovat bude online hlasování přes školní počítače či telefony a tablety žáků. Rodiče se budou moci do hlasování zapojit také, prostřednictvím unikátního kódu pro vstup do hlasovací aplikace. Zhruba za tři týdny představí každá škola svůj vítězný projekt, který bude za přidělené finanční prostředky od městské části realizovat do konce tohoto školního roku.