archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z.s., pomáhá lidem s mentálním hendikepem připravit se na účast v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu. Ve spolupráci s organizací Quip pořádá ve středu 16. května 2019 od 14:30 hodin veřejné setkání ve Vodárenské věži na Letné pod názvem Volme společně! Účastníci se na něm dozví o volbách vše podstatné: kdy se volby konají, proč do EP volit, s jakými programy jednotlivé české politické strany kandidují a jak prakticky volit – krok za krokem. 

Velká část lidí s mentálním postižením není nijak omezena na právu volit své zástupce do orgánů veřejné správy a budou tedy moci volit také ve volbách do Evropského parlamentu 24. – 25. května 2019. Tradičně jim při uplatňování tohoto práva pomáhá Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením.

Letáky naučí voliče jak na to
Již podruhé bude veřejnosti k dispozici praktický leták, který voliče názorně provede celým procesem volby – Jak se hlasuje do Evropského parlamentu. Formát snadného čtení používá zjednodušené a jednoznačné formulace, díky kterým jsou texty přístupnější lidem s mentálním postižením. Je to ověřený a efektivní způsob, jak lidem s mentálními hendikepy usnadnit orientaci v písemných dokumentech. Materiál připravila organizace společně s Ministerstvem vnitra České republiky.

Na podobnou iniciativu, kterou jsme připravili k loňským volbám do obecních zastupitelstev a do Senátu, jsme měli velmi dobré ohlasy,“ uvedla Camille Latimier, ředitelka SPMP ČR. “Zjistili jsme ale, že mnoho voličů by si rádo proces voleb vyzkoušelo nanečisto. Letos jim proto vycházíme vstříc.

Co se bude na setkání Volme společně! dít a co se dozvíte: 

  • Jak podpořit občany s postižením v duševní oblasti ve výkonu volebního práva?
  • Kdy se konají volby do Evropského parlamentu?
  • Proč volit do Evropského parlamentu?
  • O čem Evropský parlament rozhoduje?
  • Kdo kandiduje a kde najdete jejich programy?
  • Na co nezapomenout v den voleb?
  • Budete se moct připojit k výzvě politickým stranám a hnutím, aby své programy připravovaly do budoucna včas a ve formátu tzv. snadného čtení.
  • Budete mít možnost vyzkoušet si volby na nečisto a otestovat si svoje znalosti. 

Na setkání Volme společně! se lze přihlásit zde.

Akce se zúčastní členka Rady hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Mgr. Milena Johnová.

Pozvánka Volme společně!