archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Jak s úlevou konstatuje, kulky kolem něj zatím nelítaly. Na Sedmičce ale před rokem a půl zachránil jednomu muži život. „Tehdy přišlo hlášení na rušení nočního klidu, ale nakonec se z toho vyklubalo ozbrojené napadení. S kolegou jsme museli vyrazit dveře a ohroženého pána jsme zachránili. Je to opravdu dobrý pocit, když můžete někomu pomoci,“ říká Jan Kulka, který pochází z Hradce Králové a u Policie ČR v Praze je šestým rokem.

O policejní uniformě snil už od dětství. Zatímco v Hradci měli stop stav, Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem policistů, a tak po absolvování ročního výcviku na policejní škole začal hlídkovat na Václaváku. „Tam jsem se opravdu nenudil, byli jsme skoro pořád v terénu. Tady na Sedmičce trávím přece jen část služby i úředničinou u počítače.“ Právě rozsah administrativy jej prý překvapil, stejně jako někdy „zneužívání“ linky 158. „Někdy nám lidi volají s dost bizarními záležitostmi. Třeba paní, kterou prý napadli Václavskou klobásou. Nakonec jsme zjistili, že to byl hamburger – o nic velkého ale nešlo, jen nespokojený zákazník. Jindy opravdu nic nezmůžeme – třeba když nájemce nezaplatí nájem,“ konstatuje policista, který se v kondici udržuje plaváním, během či na lezecké stěně. Každý rok totiž musí projít náročnými fyzickými testy.

Když má volno, sleduje občas seriály z policejního prostředí. „Mám moc rád Narcos a žasnu, jak něco takového bylo vůbec možné. Taky Případy 1. oddělení jsou povedený projekt, naopak Policie v akci naší realitě moc neodpovídá,“ hodnotí s úsměvem Kulka.  

Na Sedmičce se mu líbí. „Máme tady moc fajn partu a taky celá čtvrť je relativně klidná.“ Nejčastěji jim prý lidé volají kvůli rušení nočního klidu a takzvaně na maják jezdí i kvůli drobným krádežím. O použití sirény neboli v žargonu jízdě na vrz rozhoduje každá hlídka, musí o tom ale informovat operačního. Spoustě trestných činů by se podle Kulky dalo zabránit, kdyby byli lidé o něco více ostražití a opatrní na své věci.

Podobně jako jeho kolegové pracuje Kulka na čtyřiadvacetihodinové směny a pak má tři dny volna. Někdy ale slouží i přesčasy a pracuje samozřejmě i o svátcích. „Silvestra jsem dodatečně neoslavoval, ale když sloužím o Vánocích, tak si Štědrý den s rodinou jednoduše posuneme na jindy,“ popisuje Kulka.

Dobu vánoční si obecně pochvaluje. „Je to období, kdy jsou na nás lidi obecně milejší. Ne každý má bohužel policisty v lásce. Přitom děláme spoustu dobré práce,“ říká Kulka, který již několikrát musel čelit slovním i fyzickým atakům jen proto, že se v hospodě provalilo, co vlastně dělá. „Málokdo v Česku uzná, že porušil nějaká pravidla, a proto musí zaplatit pokutu. Vždy jsme na vině my. Taky je nás málo a všemu zkrátka nemůžeme předejít. To by musel být jeden policista na člověka a to by určitě nikdo nechtěl.“