Sedm kamarádů, ale trpaslíci to nejsou. Jen parta dětí, které se musí vypravit do Trojské kotliny a vyhrát jednu sázku. Od konce dubna si můžete v Trojské kotlině zahrát cyklošifrovací hru Sedm ze Sedmičky. Vhodná je pro rodiny s dětmi, zdolatelná na kolech, koloběžkách i odrážedlech. Vyprávění o dětské partě ze Sedmičky nabídne zábavné luštění spojené s řadou zábavných informací o řece Vltavě, fauně a flóře v jejím okolí nebo také pražských mostech či opatřeních proti povodním.

Jak hra funguje?
Ve hře prozkoumáte část oblasti Trojské kotliny. V týmu o 2–5 hráčích během ní projdete část Sedmičky a několikrát překročíte Vltavu. Na 8 stanovištích vás čekají šifry, logické úlohy a získávání hesel. Vždy po zadání správného hesla do on-line herního systému se dozvíte polohu dalšího stanoviště. Ke hře tedy potřebujete alespoň jeden telefon s připojením k internetu. Hra je vhodná jak pro týmy dospělých, tak pro rodiny s dětmi. Naplno si ji užijí děti cca od 10 let, nicméně šikovní rodiče zapojí určitě i mladší děti. Hra začíná u kancelářského komplexu Port7, ulice Partyzánská, Praha 7, trasa má délku 6,5 km. Hru je možné zvládnout za 2–3 hodiny – záleží, jaký zvolíte dopravní prostředek, doporučujeme využít kolo, koloběžku nebo odrážedlo.

Co je ke hře potřeba?

● přečíst si pravidla hry na webu
● mít v týmu alespoň jeden chytrý telefon s připojením na internet
● vzít si s sebou psací potřeby
● vyzvednout si herní brožuru ve stánku s kávou (Kafe stánek) v průchodu mezi nádražím Holešovice a areálem Port7. Otevírací doba stánku je po–pá 6–18 hod., so–ne 8–19 hod. Brožuru si také můžete doma vytisknout
● zaregistrovat tým do hry


Rozhovor s Luďkem Hrnčířem ze společnosti Cryptomania

Jak dlouho trvalo vyvinout hru od myšlenky po finální koncepci?
Vytvoření šifrovací hry v naší režii trvá několik měsíců. V tomto případě jsme zahájili jednání s Prahou 7 již v polovině roku 2023, ale k první kreativní práci na projektu došlo až na konci loňského roku.

Jaká byla nejtěžší část vývoje procesu?
Příprava šifrovacích her je v našem případě běžnou součástí naší práce. Máme zavedené postupy vymýšlení příběhu, šifrovacích úkolů i plánování trasy či vytipování stanovišť. Největší výzvou je většinou najít se zadavatelem přesné zadání a cílovou skupinu. Hra nemůže předat tolik informací jako třeba informační tabule, má především bavit. A zároveň nemůže být úplně pro každého.

Jak funguje šifrování v rámci hry?
Šifra je z pohledu šifrovacích her úkol, který ukrývá heslo. Zároveň ale neříká, jak se k němu dostat. Někdy nám hráči vyčítají, že jsme jim zapomněli dát část zadání, ale my to děláme záměrně. Chceme od herního týmu, aby analyzoval to, co vidí. Aby kreativně tvořil možné způsoby řešení a klidně i procházel slepé uličky. Zároveň ale tvoříme úkoly tak, aby neobsahovaly matoucí stopy či zbytečný balast. Všechno, včetně podoby šifry, místa, kde ji řešíte, nebo názvu, může pomoci k odhalení hesla. A zároveň pokud heslo objevíte, jste si jistí, že ho máte.

Jaký je váš nejoblíbenější moment během tvoření hry?
Můj nejoblíbenější okamžik při tvorbě her je tvorba šifer. Je to týmová práce a baví mě kreativní stormování nápadů. Po dokončení hry se vždy těším na úplně první tým, který se na hru vypraví. Často sleduji v reálném čase díky hernímu systému, jak jí prochází, a mám radost z vyřešení každého úkolu.

Jaké jsou plány pro budoucnost hry? Plánujete přidat další funkce nebo rozšíření?
Samotná hra Sedm ze Sedmičky je dokončena. Zároveň ale chystáme již na podzim hru do parku U Vody. Tematicky se bude zaměřovat na zajímavosti a historii místa, kde park stojí. Hra by měla být vhodná především pro školní kolektivy. Díky tomu, že vše bude probíhat na malé ploše parku, nebude problém děti ve skupinkách nechat plnit úkoly bez asistence dospělých.

Jaký typ hráčů je cílovou skupinou hry Sedm ze Sedmičky?
Hra je určena především pro rodiny s dětmi. Rádi říkáme pro chytré děti a jejich hravé rodiče. V ideálním případě si mají luštění šifer užít společně. Děti se dokážou zapojit do plnění úkolů zhruba od 10 let. Pro úplně malé děti (předškolního a mladšího školního věku) jsme do hry vložili na každé stanoviště drobný úkol (házení kamínků do vody, hledání stromů apod.) jako inspiraci, co mohou dělat, když starší sourozenci luští šifry.

Co považujete za nejzajímavější aspekt samotné hry?
Rozhodně spojení pohybu na pěkné trase a možnost společně strávit čas při hraní hry. Jako táta dvou dětí vím, že je někdy těžké najít program, který by si užila celá rodina. A věřím, že šifrovací hra může pobavit dospělé i děti.


→ Šifrovací hra Sedm ze Sedmičky pochází z dílny společnosti Cryptomania, jež se věnuje tvorbě her a lektorování akcí či závodů. Ke hře jsou zpracovány herní brožury, karty a webový herní systém.
→ www.trails.cryptomania.cz/sedmicka