archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Ukrajinští občané prchající před válkou mohou přicházet do Šatníku v Pražské tržnici pro materiální pomoc – na místě je zdarma k dispozici oblečení, obuv, hygienické potřeby, vybavení pro děti nebo základní trvanlivé jídlo. Šatník se nachází v hale 13 v Pražské tržnici a má otevřeno každý den kromě neděle od 10 do 17 hodin. Sbírka oblečení je nyní už pozastavena, stále je ale možné darovat potřeby pro osobní hygienu nebo trvanlivé jídlo. 

Darovat můžete zejména: zubní pasty a kartáčky, mýdla, šampony, mýdla na praní, deodoranty, kapesníky, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, toaletní papír, trvanlivé jídlo, přesnídávky a kapsičky pro děti, konzervy, rýži, těstoviny apod. 

Aktuální informace ke stavu sbírky naleznou zájemci na stránkách Pražské tržnice, Facebooku Šatníku, případně doporučujeme stav ověřit předem telefonicky na 737 597 070. 

Každým dnem roste počet maminek z Ukrajiny, které přicházejí do Šatníku, aby tu našly, co jim chybí. Oblečení, obuv, či hygienické potřeby. A je u nás fantastická atmosféra! Některé z ukrajinských maminek trvají na tom, že nám chtějí pomoci, a tak pracují v šatníku společně s námi. Maminkám můžeme objednat i velký nákup jídla, ve sbírce na toto máme už 400 000 korun, moc děkujeme všem dárcům,“ říká Nora Fridrichová, novinářka České televize a zakladatelka projektu

Šatník Nory Fridrichové v hale č. 13 v Pražské tržnici funguje již téměř rok, z pomoci tuzemským samoživitelkám a samoživitelům během pandemie covidu se nyní organizace rychle přeorientovala na pomoc prchajícím před válkou na Ukrajině. 

Informace o hmotné pomoci v Šatníku jsou dostupné na různých místech, kde se odehrává pomoc koordinovaná hlavním městem. „Kromě neziskových organizací, kterým tímto děkuji, pomáhá Praha zřízením Asistenčního centra pomoci Ukrajině v Kongresovém centru na Vyšehradě, informačních stánků na Florenci a Hlavním nádraží, umožnilo ukrajinským občanům postiženým válkou přepravu MHD zdarma, odpustilo poplatky z placeného ubytování v hotelích nebo jim pomáhá zajistit ubytování či zdravotní péči,“ doplňuje Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu, který má Pražskou tržnici ve své gesci.