Praha 7 se připojila k pietním akcím připomínajícím romské obyvatelstvo zavražděné v nacistických vyhlazovacích táborech. U příležitosti Mezinárodního dne romského holocaustu – 2. srpna – sedmá městská část vyvěsila na nové budově radnice v ul. U Průhonu romskou vlajku.

Den romského holocaustu 2. srpna

V noci z 2. na 3. srpna roku 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. Cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence vězněno 23 tisíc žen, mužů a dětí. Zhruba 20 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů bylo zavražděno v plynových komorách, umučeno hladem, nedostatečnou péčí a trýzněním.

V tento den si některá města, obce, církve a další instituce připomínají památku obětí romského holocaustu symbolickým vyvěšením romské vlajky. Připojila se také Praha 7.

V neděli 2. 8. se uskuteční pietní akt v Letech u Písku. Na pražském Náměstí Míru večer 2. srpna proběhne akce s názvem Leperiben: My nezapomínáme.

Více informace na webu romea.cz

Nejprve byl 2. srpen vyhlášen v roce 2011 polským senátem jako Den připomínky vyhlazení Romů. Už od dva roky později bylo tato datum prohlášeno Radou Evropy mezinárodním dnem této připomínky na celoevropské úrovni.