Oddělení přestupků (OPŘ) vede přestupková řízení zejména na úseku občanského soužití, majetku a veřejného pořádku. Do agendy oddělení dále spadá zprostředkování výkonu trestů obecně prospěšných prací a konání veřejných sbírek na území městské části. Organizačně zabezpečuje veškeré volby a místní referenda.

Oddělení přestupků – OPŘ

• Plní organizačně technické úkoly spojené s přípravou a provedením voleb do zastupitelstev obcí, Parlamentu ČR, Evropského parlamentu a volby prezidenta republiky, a v případě konání referenda včetně referenda místního.
  • Vede stálý seznam voličů, dodatek stálého seznamu, provádí průběžnou aktualizaci v návaznosti na registr obyvatel.
  • Plní úkoly na úseku sčítání lidu, domů a bytů, spolupracuje s Českým statistickým úřadem.
  • Zajišťuje úkoly vyšetřovací agendy, poskytuje oprávněným subjektům zprávy o pověsti občana výpisem z registru přestupků.
  • Poskytuje podklady k žádosti o zbrojní průkaz.
  • Provádí zápisy do Rejstříku přestupků a zpracovává statistiku přestupků.
  • Vede přestupková řízení dle zákona o přestupcích, v platném znění na úseku veřejného pořádku, občanského soužití a majetku, které spadají do působnosti odboru, i na dalších úsecích státní správy a územní samosprávy podle zvláštních zákonů na úsecích státní správy.
  • Ukládá správní tresty – pokuty v příkazním řízení, pokuty ve správním řízení, propadnutí věci.
  • Ve spolupráci se soudem a probační a mediační službou vede evidenci odsouzených k trestu výkonu obecně prospěšných prací, zařazuje je k výkonu tohoto trestu a stanovuje podmínky pro jeho výkon.
  • Zajišťuje součinnost při konání veřejných sbírek na území MČ Praha 7 – kontrola osvědčení, pečetění kasiček, po skončení sbírky rozpečetění, počítání obsahu.
  • V souladu s NOZ přijímá nálezy, u nichž je znám vlastník věci, vyzývá vlastníka k převzetí, zajišťuje jejich uložení po dobu 3 let.

Úřad městské části Praha 7
Odbor správních agend - oddělení přestupků
nábř. Kpt. Jaroše 1000

pondělí a středa