archivní článek, informace již nemusí být aktuální


Politické mítinky, vojenské přehlídky, Prague Pride nebo cirkus – to vše budou na Letenské pláni moci již brzy pozorovat i hoteloví hosté. Vedle stadionu totiž majitel Sparty postaví luxusní hotel s bazénem. A to nejsou jediné změny, které Letenskou pláň čekají.


Plánovaná podoba nového hotelu Letná

První vlaštovkou byly úpravy v Letenských sadech, jež započaly na podzim 2017. Na místě křovisek a staré asfaltové cesty vznikla dráha pro milovníky in-line bruslí se souběžnou mlatovou cestou pro běžce. Uvnitř dráhy přibyly nové lavičky a herní prvky pro děti i dospělé. V rámci celkové revitalizace severní části Letenských sadů, která zaujímá plochu přibližně 4,1 hektaru, došlo i k opravě parkových cest a instalaci nového veřejného osvětlení. „V příštím roce plánujeme revitalizovat plochu u ministerstva vnitra. Uvnitř dráhy bude dokončena stavba kiosku, jehož součástí budou i veřejné toalety,“ prozradil další plány v Letenských sadech vedoucí oddělení péče o zeleň Dan Frantík.

Po vzoru Stromovky by v budoucnosti mělo i v Letenských sadech vzniknout nové jezírko, konkrétně nedaleko Hanavského pavilonu. Sloužit by mělo nejen ke zkrášlení a zatraktivnění celého parku, ale také jako zásobní nádrž pro závlahu trávníků. Letenské sady totiž trpí nedostatkem vláhy a  vysychavostí celé plochy. Voda do rybníčku bude čerpána z Vltavy, i když se původně uvažovalo o napojení na hradní vodovod. „Chtěli jsme se napojit na historický vodovod přivádějící podzemní vodu z oblasti Liboce na Pražský hrad, ale bohužel jsme narazili na neochotu Správy Pražského hradu. I kvůli tomu jsme v projektu výstavby rybníčku ztratili řadu let,“ popisuje Dan Frantík.

A jaká budoucnost čeká podstavec bývalého Stalinova pomníku? Minulé vedení magistrátu chtělo nechat vyhotovit za 50 milionů korun studii na jeho využití a následně zde vybudovat galerii. V této věci vzniklo i memorandum s Národní galerií, od kterého však současné vedení hlavního města odstoupilo. Galerie či jiná stálá instituce by totiž podle současné magistrátní koalice významně změnila charakter parku a to si radní nepřejí. Prostor, kde se scházejí například skateboardisté a odkud se Pražané i cizinci kochají pohledem na panorama Prahy, by tak měl zůstat volně přístupný. Architektonicky zajímavý sokl bude rekonstruován a budou se tu konat jen dočasné akce.

Drobnou obnovou by měla projít i písková plocha Letenské pláně, která oficiálně není součástí parku, ale má ji na starosti společnost Acton. „O úpravách jsme již několikrát s vedením Prahy 7 hovořili. Ve spolupráci s magistrátem chceme letos připravit projekt, tak aby se písková plocha stala funknčí a použitelnou plochou především pro sport ,“ slibuje vedoucí správy pozemků hl. města Prahy Radovan Borlovan.


Fotbalisty vystřídá hotel

Vedle stadionu fotbalového klubu AC Sparta Praha postaví skupina miliardáře Daniela Křetínského nový hotel s názvem Letná. Sedmipodlažní budova vyroste na pozemcích bývalého tréninkového hřiště ve směru na Hradčanskou. Původní projekt počítal se vznikem dalšího obchodního centra, developer ale plán přepracoval. „Hlavním důvodem změny projektu byl zřetelný odpor radnice Prahy 7 i některých dalších dotčených orgánů a části veřejnosti. Rozhodli jsme se, že bude pro všechny strany jednodušší zamyslet se nad alternativním využitím než vést zbytečné boje,“ sdělil Hobuletu Michal Viktorin, ředitel realitní divize EPH (Energetický a průmyslový holding, a.s.). 

Radnice změnu projekt vítá. „Jedná se o složité území mezi silnicí, stadionem, železniční tratí a výjezdem z tunelu Blanka. Naše komise rozvoje byla s investorem ve stálém kontaktu a podařilo se najít společnou řeč. Jak je nyní projekt navrhován, je pro nás přijatelné,“ sdělila radní Prahy 7 pro rozvoj Lenka Burgerová. Oproti původní variantě obchodního centra se tak výrazně sníží i dopravní zatížení dané lokality. Současně hotel dobře poslouží během mezinárodních zápasů fotbalového klubu AC Sparta Praha.

V hotelu bude 485 pokojů, ve kterých bude moci přenocovat až 1400 lidí. Kromě kongresových prostor budou součástí hotelu i víceúčelové sály, restaurace, bary, bufety, velká wellness zóna s plaveckým bazénem, ale i nové obchody a další zajímavé služby – to vše by mělo být k dispozici široké veřejnosti.

Svou výškou hotel plynule naváže na obytný dům zvaný Molochov. „Bude tím dotvořen urbanismus Letenské pláně v podobě jednotného městského nábřeží při její severní hraně, a tím bude dokončena přeměna tohoto prostoru v plnohodnotnou součást městského organismu,“ napsali brněnští architekti z kanceláře Pelčák a partner architekti s.r.o. v žádosti o posudek EIA (Environmental Impact Assessment neboli Vyhodnocení vlivů na životní prostředí).

Městská část požadovala, aby investor v rámci výstavby hotelu vybudoval mozaikové chodníky a osadil ulici Milady Horákové stromy, podobně jako je tomu před Molochovem. Zároveň doporučila zbudování vodních prvků a pěší cesty, která by navazovala na ulici Nad Královskou oborou a propojovala ji s Hradčanskou. „Většinu doporučení, která nám odbor rozvoje navrhl, jsme do projektu zapracovali. Počítá se jak s novými chodníky, tak i stromovou alejí a pěším propojením mezi stadionem a hotelem. Současně s vedením městské části jednáme i o další formě podpory, která by pozitivně ovlivnila celou lokalitu,“ doplňuje Viktorin.

Projekt již získal územní rozhodnutí a v procesu je stavební povolení. Pokud půjde vše podle plánu, mělo by se začít s výstavbou na konci letošního roku. Otevření by pak bylo možné v roce 2022. Provozovatele hotelu ale majitelé projektu zatím tají. „V tuto chvíli jsme vázaní mlčenlivostí, ale věřím, že již za pár měsíců budeme moci našeho partnera veřejnosti představit,“ dodal realitní manažer.


Hotel nabídne veřejnosti wellness zónu s plaveckým bazénem


Nová jižní tribuna
Hotelem však Křetínského stavební plány na Letné nekončí. Ve hře je i přeměna jižní tribuny stadionu Sparty – tedy té, která přímo sousedí s ulicí Milady Horákové. „Celý projekt je poměrně složitý jak technicky, tak provozně. Naší prioritou je zlepšit zázemí pro fanoušky (stánky s občerstvením, toalety) a současně bychom rádi vytvořili zcela nový fan shop a nové kanceláře pro zaměstnance klubu, kteří by se přesunuli ze stávajících prostor hlavní tribuny. V uvolněných prostorách hlavní tribuny by pak mohla vzniknout nová klubová restaurace a tiskové centrum,“ popisuje Viktorin. 

Termín výstavby zatím není znám, každopádně pokud se projekt podaří upravit tak, aby byl technicky a ekonomicky smysluplný, pak by měly stavební práce probíhat společně s výstavbou hotelu, tedy v letech 2020–2021. Jisté je, že výstavbou hotelu a úpravou tribuny stadionu se po několika dekádách konečně dotvoří vzhled třídy Milady Horákové. Zda se novou dominantou této části Sedmičky stane v budoucnosti i nová knihovna, je zatím stále ve hvězdách.

Podoba nového kiosku u in-linové dráhy