U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti proběhne ve čtvrtek 27. ledna 2022 instalace vítězného příspěvku ze Soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka v holešovické tržnici. Mohutná ležící socha Hlava Nemtudomky vytvořená studentem AVU Jakubem Brázdou upozorní kolemjdoucí na památku obětí holokaustu Romů a Sintů – a také na skutečnost, že v hlavním městě dosud není pietní místo, které by tyto oběti připomínalo. Akce se koná v rámci projektu Dobrý den! Lačho ďives! obecně prospěšné společnosti Živá paměť.

Program

• 8:00 Projekce filmu Muzea romské kultury … to jsou těžké vzpomínky a diskuze s historikem Michalem Schusterem v BIO OKO. Jedná se o uzavřenou akci pro žáky 9. tříd ZŠ.
  • 13:30 Slavnostní odhalení sochy Nemtudomky Jakuba Brázdy v Pražské tržnici (mezi halami č. 25 a 24 – před infostánkem). Zazní skladba „1396″ pro oběti tábora Hodonín u Kuštátu Pavla Nesita.
  • 14:00 – 17:00 Výstava Zapomenutý holokaust.

FB Událost Připomínka obětí holokaustu Romů a Sintů

Jen na území Československa byly zřízeny dva sběrné tábory pro Romy a Sinty, v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Většina zdejších vězňů byla dále deportována do dalších koncentračních táborů, zejména Osvětimi, odkud se jich vrátil pouze zlomek.

Na pietní akt naváže otevření výstavy Zapomenutý holokaust v jedné z opuštěných hal v Pražské tržnici. Přechodná instalace představí veřejnosti další příspěvky studentů vysokých škol z výše uvedené soutěže, které se umělecky zabývají tématem připomínky holokaustu Romů a Sintů.