Pražští radní a celkově všechny osoby navázané na jednání rady před dvěma týdny se vracejí do svých kanceláří. Čeká se pouze na vyhodnocení posledního testu náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlubučka. Výsledek by měl být znám v nejbližší době. Většina účastníků jednání včetně radních se do svých kanceláří vrátila již dnes. Zbylých deset lidí, převážně úředníků, se vrátí do běžného života ve středu, i u nich byly testy na covid-19 negativní.

„Osobně mám velkou radost, že jsme nařízenou karanténu přečkali ve zdraví a mohli pokračovat v práci i v domácích podmínkách. Včerejší jednání Rady hlavního města Prahy se ještě uskutečnilo online. Čtvrteční zastupitelstvo už bude prezenční, ale navrhnu, aby se mohlo konat částečně online. Budeme řešit třeba sportovní granty nebo podporu legalizace prostituce,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Všech 50 osob se nechalo poprvé testovat již na začátku karantény proto, aby se vyloučila možnost přenosu nákazy mezi nimi a lidmi, které do té doby potkali. Stejně jako první testy na onemocnění covid-19 měli všichni i testy před koncem karantény negativní.

„Mám radost, že nikdo z vedení města není pozitivní a že jsme tak nikoho nenakazili. Karanténa vedla k odložení zastupitelstva, tím se některé projekty zpomalily. Toto rozhodnutí ale bylo správné a odpovědné, neboť se zamezilo dalšímu šíření koronaviru na magistrátu. Teď je třeba vše dohnat a intenzivněji pracovat,“ řekl předseda zastupitelského klubu Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

Díky prvním negativním výsledkům testů nemusel magistrát ani další instituce, kde se osoby vyskytly, přijímat protiepidemická opatření. Výsledky ukázaly, že nikdo z testovaných osob nemohl nakazit další kolegy, se kterými se před karanténou setkal. Poslední testy nyní umožní všem testovaným, aby se vrátili k běžnému životu.

„Ani nařízená dvoutýdenní karanténa nám nezabránila, abychom pokračovali v naší práci pro Pražany. Z domova se toho dá zařídit opravdu spousta, člověk třeba neztrácí čas přesuny z jednání na jednání. Už se ale všichni těšíme do práce a na lidský rozměr osobního setkání, to ani sebelepší technologie zprostředkovat neumí,“ dodal předseda zastupitelského klubu Praha sobě Jan Čižinský.

První příznaky se u náměstka primátora hl. m. Prahy Petra Hlubučka objevily v pondělí 15. června večer. Ten se zúčastnil sedmihodinového zasedání městské rady, a proto všichni jeho účastníci a další navázané osoby musely do preventivní karantény. V karanténě se všichni ocitli od úterý 16. června a po dvou týdnech se od 30. června vrací do zaměstnání.