archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Praha 7 obdržela nečekané dědictví. Renomovaný americký právník Stroud Carter Kelley, který žil od konce devadesátých let v Čechově ulici kousek od Stromovky, městské části odkázal 500 dolarů. Využity mají být na úpravy ve Stromovce, která panu Kelleymu velmi přirostla k srdci. Sedmička finančními prostředky přispěje na rekonstrukci cesty vedoucí od vchodu do Stromovky u Čechovy ulice. Pan Kelley zde bude mít také svou lavičku.

Stroud Carter Kelley byl úspěšný americký právník v oblasti energetiky, v Texasu se angažoval také v lokální i státní politice. Během své praxe procestoval mnoho zemí po celém světě. Nakonec se usadil v Praze 7 na rohu ulic Čechova a Nad Královskou oborou kousek od Stromovky. Na sklonku života mu výhled do zeleně i krátká posezení na lavičce pod stromy poskytovaly jediné spojení s přírodou. Ve své poslední vůli pan Kelley Praze 7 odkázal 500 dolarů, které mají sloužit na další zvelebování jeho milované Stromovky.   

„Příběh pana Kelleyho je velmi zajímavý a inspirující. Je skvělé, že si člověk, který procestoval půl světa, vybral jako místo, kde se usadí, právě naši čtvrť. Beru jako velkou poctu, že mu zdejší život přirostl k srdci natolik, že na Sedmičku pamatoval i ve své poslední vůli. Příspěvek na Stromovku nás moc potěšil, důležité však je, že park pod okny dokázal panu Kelleymu alespoň trochu usnadnit závěr života,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Stromovka prochází již několik let postupnou revitalizací. Ve spolupráci s hlavním městem a správcem parku věnujeme dědictví po panu Kelleym na úpravu míst, kam tak rád chodíval.
U vchodu do Stromovky z Čechovy ulice bychom rádi jednu z laviček věnovali památce na pana Kelleyho,“ řekl radní Prahy 7 Jiří Knitl, který převzal šek na 500 dolarů z rukou rodinné přítelkyně pana Kelleyho paní Stanislavy Hradilové.

„Seznámili jsme se při pronájmu chaty a naše rodiny se spřátelili,“ zavzpomínala na pana Kelleyho paní Hradilová. „Do Prahy se přistěhoval v roce 1997, poté co pracovně strávil mnoho let v různých zemích v Evropě, Asii i Africe. Původně se chtěl usadit v Berlíně, ale Letnou si zamiloval a zůstal tady. I když už byl těžce nemocný, snažil se vycházet ven, přestože v domě nebyl výtah. Když jsem se ho ptala, jak se má, často odpovídal: Podařilo se mi vyjít na procházku a posedět na lavičce ve Stromovce, takže jsem měl krásný den.“

  

STROUD CARTER KELLEY

 

Dům na rohu ulic Čechova – Nad Královskou oborou, kde pan Kelley bydlel

 

Lavička Strouda C. Kelleyho byla ve Stromovce instalována v roce 2021

Umístění lavičky zde


Texasan Kelley: Zvelebte milovanou Stromovku!