Rada hl. m. Prahy včera schválila záměr úplatného nabytí pozemků, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letenské pláni, od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za cenu 78 330 000 Kč. Odkup nyní musí schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

Část areálu letenských tenisových kurtů již hlavní město ve svém majetku má a pronajímá jej klubu LTC Praha. Nyní má zájem získat i zbytek pozemků. Z historického hlediska se jedná o významný společensko-sportovní areál, tvořící funkční součást Letenských sadů a sloužící ke sportovnímu vyžití obyvatel hlavního města. Praha by ráda zajistila revitalizaci celého místa tak, aby bylo komplexně využito k daným účelům, včetně rekonstrukce památkově chráněné budovy bývalé klubovny.

Odkoupením by došlo zároveň i ke sjednocení vlastnictví celé širší lokality Letenských sadů, které jsou celopražsky významnou zelení, navíc umístěnou v památkově chráněném území, a kde hlavní město plánuje další investiční aktivity, jako je např. výstavba zavlažovacího systému a vodní nádrže. V případě stavby bývalé klubovny jde navíc o ojedinělou stavbu reprezentující architekturu účelových provizorních staveb své doby, včetně specifického řemeslného detailu, kterých se v Praze již mnoho nedochovalo.

„Areál LTC byl dlouhá léta rozdělen na dvě části, což rozhodně nebylo ku prospěchu rozvoje areálu jako celku. Jsem rád, že se podařilo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových po sáhodlouhých jednáních dospět k dohodě. Pokud by k ní nedošlo, jisté by následoval prodej majetku formou dražby, kdy by v případě získání toho areálu soukromou osobou hrozila i změna využiti centrální části letenských sadů, která má za mě zcela jisté sloužit jako klidové relaxační místo v centrální části Prahy. Zájem města bude, aby i nadále sloužily pozemky pro sportovní využití a citlivou rekonstrukcí se vrátil život i do objektu klubovny,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Město bude také řešit rekonstrukci sportovního areálu RC Tatra Smíchov, jehož hřiště budovy i pozemky jsou v majetku hlavního města a Praha je klubu dlouhodobě pronajímá. Majetková komise Rady hl. m. Prahy vzala na vědomí žádost RC Tatra Smíchov o souhlas s rekonstrukcí, ten je nyní vázán na vypracování a předložení studie rekonstrukce.

Cílem rekonstrukce je zkvalitnění sportovních aktivit v celém areálu a zajištění celoročního provozu. Součástí je i vytvoření dvou venkovních víceúčelových sportovišť a tribuny s vnitřní tělocvičnou, posilovnou a zázemím pro sportovce všech věkových kategorií.