archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Ve středu 7. června 2023 Praha hostí finále Evropské konferenční ligy UEFA. Mimořádná sportovní událost poutá pozornost fotbalových příznivců a nabídne Pražanům doprovodné akce. Na Letenské pláni je připravena fanzóna určená fanouškům West Hamu, na Výstavišti příznivcům Fiorentiny. Na území Prahy 7  nejsou plánovány dopravní uzavírky, upozorňujeme však občany, že se s přítomností většího množství fanoušků ve fanzónách a jejich přesunu na stadion v Praze 10, kde se zápas odehrává, mohou pojit případná lokální omezení v dopravě a bezpečnostní opatření. Více o těchto opatřeních se dočtete níže v článku. 

O vítězství v prestižní soutěži se utkají italská Fiorentina a anglický West Ham. V Eden Areně, tedy na stadionu SK Slavia Praha, mohou nastoupit i čeští fotbalisté Antonín Barák (Fiorentina) a Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem (oba West Ham).

Přímý přenos zápasu bude vysílat přibližně 130 televizních a rozhlasových společností včetně ČT sport, a do Prahy tak bude bez přehánění směřovat pozornost celého fotbalového světa.

Ačkoli je finálový zápas vyprodaný (kapacita stadionu je 18 000 diváků), pořadatelé připravili nejenom pro fotbalové fanoušky několik doprovodných akcí.

  • Trophy Experience V úterý 6. a ve středu 7. června bude před Rudolfinem vždy od 10.00 umístěna trofej pro vítěze, se kterou se bude možné vyfotografovat. 
  • Fan Meeting Points Ve středu 7. června, tedy v den zápasu, budou přístupné dvě fanzóny. Jedna bude na Letenské pláni pro fanoušky West Hamu, druhá na Výstavišti pro příznivce Fiorentiny. Program tvoří UEFA se zástupci obou klubů. Fan Meeting Pointy otevřou během dne.
  • Giant Trophy Od pátku 2. června do čtvrtka 8. června budou před Obecním domem a na letišti Václava Havla umístěné obří napodobeniny trofeje.

Na všechny oficiální akce přímo související s finále budou dohlížet členové soukromé bezpečnostní služby, a to jak na stadionu, tak ve zmíněných Fan Meeting Pointech. Připravena bude také policie a další složky integrovaného záchranného systému, které se na přípravě bezpečnostních opatření spolu s UEFA a FAČR rovněž dlouhodobě podílely.

O tom, jak významná akce do Česka míří, svědčí i více než tři tisíce přihlášek do programu pro dobrovolníky. Výběrem nakonec prošlo přes 300 uchazečů, kteří obsadí pracovní pozice na stadionu, ve fanzónách nebo na letišti. Půjde tak o největší dobrovolnickou akci v historii českého fotbalu.

Pomáhat budou například i s navigací fanoušků – aby život obyvatel Prahy ovlivnili nebo omezili co nejméně. V den zápasu budou na letišti vyhrazené autobusy pro příznivce obou klubů, které pojedou přímo do určených Fan Meeting Pointů. Pro podvečerní cestu na stadion budou mít fanoušci Fiorentiny k dispozici speciální vlaky z Holešovic přímo do Edenu a kvůli příznivcům West Hamu bude výrazně posílena linka metra A. Po utkání navíc bude prodloužena jeho provozní doba až do 2.00.

Pražané mohou využít bezplatnou informační linku 800 100 991, která bude v provozu v pondělí 5., v úterý 6. (v obou dnech od 9.00 do 18.00) a ve středu 7. června (9.00 až 23.00).


Dopravní a bezpečnostní opatření

„Uvědomujeme si, že některým obyvatelům mohou přijatá opatření způsobit komplikace, a předem se za ně omlouváme. Všechny zainteresované strany se snažily, aby dopad na běžný život Pražanů byl co nejmenší. Zároveň jsme chtěli, abychom Prahu prezentovali v co nejlepším světle. Věříme, že jsme učinili všechna opatření pro hladký průběh finále nejenom na stadionu, ale v celé Praze,“ uvádí tiskový mluvčí organizačního týmu Petr Šedivý.

Na bezpečnostním opatření, jejichž cílem je především bezproblémový průběh celé akce, se bude podílet několik stovek policistů z pořádkové, dopravní, cizinecké policie a kriminální služby. Také členové antikonfliktního týmu, speciální a krajské pořádkové jednotky spolu s kolegy na koních, psovodi a letecká služba. Více o těchto opatřeních se dočtete ZDE.

Největší dopravní omezení je třeba očekávat v okolí stadionu v Edenu v Praze 10, kde dochází k uzavírkám ulic a odklonu dopravy. Více informací naleznete ZDE.

Opatření se dotknou také MHD. Přehled změn ve veřejné dopravě je uveden ZDE.

 

Opatření týkající se dopravy z FAN MEETING POINTŮ:

Kolem stadionu nebude probíhat žádná doprovodná akce, aby do Prahy 10 přijížděli pouze fanoušci se vstupenkou. Na místě tak vznikne vnější bezpečnostní perimetr.

Na všechny oficiální akce přímo související s finále budou dohlížet členové soukromé bezpečnostní služby, a to jak na stadionu, tak ve Fan Meeting Pointech na Výstavišti Praha a na Letenské pláni. 

V den zápasu budou na letišti vyhrazeny autobusy pro příznivce obou klubů, které pojedou přímo do určených Fan Meeting Pointů. Pro podvečerní cestu na stadion budou mít fanoušci Fiorentiny k dispozici speciální vlaky z Holešovic přímo do Edenu a kvůli příznivcům West Hamu bude výrazně posílena linka metra A ze stanie Hradčanská. Po utkání navíc bude provoz metra na všech linkách až do 2:00.

Fanoušci týmu West Ham budou přicházet na stadion od stanice metra Želivského a fanoušci Fiorentina přijedou vlakem do zastávky Eden.