Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo ve čtvrtek 9. 9. 2021 poskytnutí dotace Praze 7 z Fondu rozvoje dostupného bydlení ve výši 173 mil. Kč. Částka má pokrýt náklady na přípravu a realizaci projektu výstavby nového bytového domu na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou. V domě by mělo vzniknout cca 66 malometrážních dostupných bytů pro seniory, mladé rodiny i příslušníky profesí klíčových pro chod města.

© Přispěvatelé OpenStreetMap

„Praha potřebuje mnohem větší nabídku levnějších malometrážních bytů. V roce 2017 jsme na úřadě Prahy 7 zřídili Kontaktní místo pro bydlení, kde pracovníci denně s občany řeší problémy se sháněním nájmů, které nezruinují jejich rodinný rozpočet. Na Sedmičce jsme opravili desítky zchátralých bytů, které dlouho ležely ladem, a nyní jsme dokončili rekonstrukci celého vybydleného bytového domu v Dobrovského ulici. Nabídku dostupného bydlení je však nutné dále zvyšovat. Děkuji pražským zastupitelům, že poskytnutí financí na tento důležitý projekt schválili. Výstavba nových dostupných bytů v Praze 7, které budou určeny pro mezigenerační soužití seniorů a mladých rodin, tak dostala zelenou,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Praha 7 má ve svěřené správě volné pozemky na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou, kde městská část dlouhodobě plánuje výstavbu bytového domu. Na tyto pozemek byla již v roce 2012 zpracována studie, která zde počítá s objemem stavby cca 3 300 m2 hrubých podlažních ploch.

„Podle územní studie lze na daných pozemcích postavit dům, který bude mít 6 + 1 ustoupené podlaží do ulice Železničářů a 5 + 1 ustoupené podlaží do ulice Za Papírnou. Vzniknout by zde mohlo cca 66 malometrážních bytů. Chceme, aby již v příštím roce proběhla architektonická soutěž na podobu domu a mohlo se co nejdříve začít stavět. Pokud vše půjde hladce, rádi bychom měli dům zhruba do pěti let hotový,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová, která má na starosti rozvoj městské části.

Dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl. m. Prahy ve výši 173 mil. Kč je určena na pokrytí kompletních nákladů na realizaci akce od architektonické soutěže až po stavbu.

„V novém domě bude dostupné bydlení pro seniory i startovací byty pro mladé rodiny či samoživitele. Byty bychom chtěli také využít pro klíčové profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté či hasiči,“ doplnil radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle.