Praha 7 o víkendu vyvěsila historickou vlajku Běloruska jako symbol podpory lidem, kteří v těchto dnech protestují za svobodu a demokracii ve své zemi.

Bílo-červeno-bílou vlajku používalo Bělorusko, než se země stala součástí Sovětského svazu, a znovu po získání nezávislosti v letech 1991 až 1995. Dnes je vnímána jako symbol protestů.

Praha 7 se připojuje k apelu na dodržování lidských práv a demokratických principů a vyjadřuje podporu běloruským občanům v jejich cestě za svobodou, jejíž nedostatek si ještě pamatujeme.

„Rozhodně nám není jedno, když se někde, zejména v Evropě, drží totalitní režim, který bije a zavírá své vlastní občany kvůli odlišným názorům. Jsme přesvědčeni, že těm, kteří usilují o svobodu, je třeba vyjádřit podporu. A pak je tu můj osobní pohled, kdy Bělorusko vnímám jako opravdu bohatou kulturní zemi plnou nedotčené přírody a to díky kamarádům, které jsme tam s manželkou před třemi lety navštívili. Bylo nám do pláče z toho, že i doma se bojí mluvit o nich samých – běžných Bělorusech a jejich vládě. Jen se neustále, snad každý večer, vyptávali na události v Československu v letech 1968 a 1989. Je načase, aby lidé ve vlastní zemi už nemuseli mít strach,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš