V pátek 2. srpna se Praha 7 připojila k pietním akcím připomínajícím romské obyvatelstvo zavražděné v nacistických vyhlazovacích táborech. U příležitosti Mezinárodního dne romského holocaustu sedmá městská část vyvěsila na zrekonstruované Vodárenské věži v ulici Na Výšinách romskou vlajku.

„Romský holocaust je jedním z často opomíjených zločinů druhé světové války. Nacisté při něm zavraždili statisíce Romů z celé Evropy. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zemřelo v plynových komorách téměř 3000 mužů, žen a dětí z takzvaného Cikánského rodinného tábora v Osvětimi. Na tyto zločiny nesmíme zapomínat a musíme se stále snažit tlumit jakoukoli nenávist jedné skupiny obyvatel vůči jiné,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

V pátek 2. srpna některá města, obce, církve a další instituce uctily památku obětí romského holocaustu symbolickým vyvěšením romské vlajky. Připojila se také Praha 7.

Vlajku městská část vyvěsila na nedávno zrekonstruované dominantě Prahy 7 – Vodárenské věži na Letné. Nová budova radnice Prahy 7 prochází rekonstrukcí a Generální finanční ředitelství, vlastník současného sídla úřadu, na své budově vyvěšení romské ani tibetské vlajky neumožňuje.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský se zúčastnil také vyvěšení romské vlajky na budově Nové radnice hlavního města Prahy.