Praha 7 plánuje otevřít školky společně s prvním stupněm základních škol 25. 5. 2020. Zároveň však upozorňuje na problém hrozící ztráty ošetřovného u rodičů, kteří do škol či školek své děti nepošlou.

„Mateřské i základní školy chceme otevřít co nejdříve. Potíž je v tom, že vláda neřeší fakt, že pokud otevřeme mateřskou školu, všichni rodiče dětí, které do školky chodí, přijdou o ošetřovačku. Situace je pro rodiče velmi matoucí také u základních škol, kde možnost zachování ošetřovného, když dítě do školy nepošlete, platí jen pro někoho.  Apelujeme na vládu, aby tyto problémy urychleně vyřešila,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který na toto téma hovořil jako poslanec ve Sněmovně.

V současné době podle rozhodnutí vlády dítě nemusí do školy od 25. 5. nastoupit v případě, pokud má například chronické onemocnění, žije s prarodiči nebo se někdo z rodiny nakazil koronavirem. Jinak rodičům bude hrozit ztráta ošetřovného. U mateřských škol ošetřovné není vyřešeno vůbec.

Praha 7 se již nyní na otevření škol a školek intenzivně připravuje.

„Zjišťujeme zájem rodičů, abychom měli představu o počtech dětí, zároveň řešíme počty učitelů, kteří budou k dispozici, dopředu zajišťujeme ochranné prostředky. Ze strany vlády však potřebujeme vyřešit problém ošetřovného pro rodiče, kteří děti do školky posílat nemusí, a jasné pokyny hygieniků a epidemiologů, za kterých je možné školy a školky otevřít. Na ty nyní čekáme, jsou z MŠMT přislíbeny do konce dubna, ale zatím nepřišly,“ řekla radní Prahy 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.

Praha 7 zároveň v nejbližších dnech zahájí provoz dvou skupin na hlídání dětí v předškolním věku pro maminky samoživitelky a další rodiče, kteří se kvůli zavření školek dostali do velmi tíživé situace. Bude se jednat o malé skupiny s přísnými hygienickými pravidly, obdobně jako to v Praze 7 již funguje pro děti hasičů, zdravotníků a policistů.

Rodiče, kteří by v nutných případech chtěli této služby využít, se mohou obracet na ředitele svých mateřských škol, kteří ve spolupráci s Prahou 7 budou konkrétní situace řešit.

Podrobnější informace budou zveřejněny na stránkách vašich školek, s pokyny ke školní docházce se můžete blíže seznámit na stránkách MŠMT.