V úterý 26. 10. 2021 se na hřbitově ve Strojnické ulici uskutečnil pohřeb čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část již pátým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb.

„Tradici, kterou jsme zde za uplynulých pět let vybudovali, neopouštíme ani v komplikované době pandemie. Již popáté jsme uspořádali pohřeb pro zesnulé z Prahy 7. Doprovázejí jej silné příběhy lidí, kteří v životě přišli o všechno, složité rodinné vztahy a smutné konce v osamění. To nejmenší, co pro sousedy, kteří bohužel nezemřeli obklopeni milující rodinou, můžeme udělat, je zajistit jim důstojné poslední rozloučení,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat nebo se svých povinností zřeknou, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

Tuto praxi Praha 7 v roce 2017 změnila a zařídila zesnulým z městské části hrob na hřbitově ve Strojnické ulici. Vždy jednou ročně sem ukládá urny, které si nikdo nevyzvedl. Letos byly uloženy 4 urny.

Posledního rozloučení se zúčastnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela, kazatel Církve československé husitské v Praze 7 Richard Urban a další hosté.