archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Na Dušičky, v pondělí 2. 11., se na hřbitově ve Strojnické ulici uskutečnil pohřeb 7 zemřelých z Prahy 7. Městská část již čtvrtým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb.

„Tradici, kterou jsme zde za uplynulé čtyři roky vybudovali, jsme nechtěli opustit ani za současné komplikované situace. Proto jsme pro zesnulé z Prahy 7, kteří bohužel nezemřeli obklopeni milující rodinou, uspořádali alespoň komorní rozloučení. Tyto chvíle jsou plné hlubokých lidských příběhů. Letos jsme kupříkladu ukládali urnu z pozůstalosti praktického lékaře. Mezi jeho pacienty patřila paní, která zemřela před třinácti lety. Když pan doktor zjistil, že nikoho neměla, postaral se o kremaci. Urnu té paní měl až do své smrti doma. Rozloučení s panem doktorem zajistila jeho rodina. My jsme se nyní postarali o pohřeb jeho pacientky,“ uvedl starosta  Prahy 7 Jan Čižinský.  

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

Tuto praxi Praha 7 v roce 2017 změnila a zařídila zesnulým z městské části hrob na hřbitově ve Strojnické ulici. Vždy jednou ročně sem ukládá urny, které si nikdo nevyzvedl. Letos bylo uloženo 7 uren.

Komorního obřadu se zúčastnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský a farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela.