Sedmá městská část připravuje vzpomínkovou akci u příležitosti padesáti let od sebeupálení Jana Zajíce. V pondělí 25. února se zástupci radnice, studenti, hosté a další  účastníci sejdou v 11:30 hodin na rohu ulic Jana Zajíce a Nad Královskou oborou, kde zapálí první svíčky. Se svým světlem pro Jana Zajíce se mohou lidé zapojit v průběhu celého dne.

Student ze Šumperka Jan Zajíc se zapálil na Václavském náměstí 25. února 1969, přesně měsíc po pohřbu Jana Palacha. Sám se označil za „pochodeň číslo 2“, tedy pokračovatele Palachova poslání v odporu proti okupaci, nesvobodě a lhostejnosti vůči útlaku.

„Od oběti Jana Zajíce uplyne padesát let. Praha 7 má tu čest mít na svém území ulici, která nese jeho jméno. Chceme si Jana Zajíce a jeho sebeobětování za naši svobodu připomenout v den 50. výročí jeho smrti,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Vzpomínka na Jana Zajíce se uskuteční na rohu ulic Jana Zajíce a Nad Královskou oborou (před domem Nad Královskou oborou 23) v pondělí 25. února v 11:30 hodin. Na místě promluví starosta Prahy 7 Jan Čižinský, místostarostka Hana Třeštíková, historik Petr Blažek a další hosté. Svou účast přislíbili také sourozenci Jana Zajíce. Zapojí se i starší žáci z nedaleké školy ZŠ Korunovační.

„Lidé mají možnost společně s námi ulici Jana Zajíce rozsvítit. Během celého dne sem mohou přinášet zapálené svíčky nebo, ti kteří v ulici bydlí, rozsvítit světlo ve svém okně. Každý se tak může připojit ke vzpomínce na studenta, který chtěl svým světlem zburcovat národ,“ řekla místostarostka Hana Třeštíková.

Ulice v Praze 7 byla po Janu Zajícovi pojmenována v roce 1990. Do té doby se od roku 1951 jmenovala Komsomolská.