Na Letenském náměstí a na nábřeží Kpt. Jaroše vzniká nový typ štěrkových okrasných záhonů. Tyto záhony zaplní bohatý mix nejrůznějších okrasných rostlin speciálně sestavený přímo pro dané místo. Kombinace cibulovin, trvalek a okrasných trav zajistí, že budou záhony rozkvétat postupně a svou estetickou roli budou plnit v průběhu celého roku.

Záhony mají na první pohled vypadat jako náhodná směs přírodního „divokého“ vzhledu. Brzy zjara rozkvetou cibuloviny a postupně je vystřídá bohatý mix trvalek a okrasných trav. V zimním období budou záhony patřit především variacím suchých trav a některých trvalek.

Záhon na Letenském náměstí bude osázen směsí OHNIVÁ PRÉRIE, kterou sestavil Výzkumný ústav okrasného zahradnictví v Průhonicích. Základem jsou ohnivé barvy americké prérie (třapatkovka, klejicha, sluncovka, řebříček, dračíky, záplevák, astra, kokarda aj.) a okrasné trávy (moskytovka, proso, vousatice). Na jaře záhon rozkvete žlutými a červenými tulipány a na podzim jej amsonie zabarví do oranžova. Přes zimu zůstávají z trvalek výrazné suché struktury (baptisie, agastache).

Osázení záhonu na nábř. Kpt. Jaroše vychází ze směsi AROMATERAPIE, kterou rovněž  sestavil Výzkumný ústav okrasného zahradnictví v Průhonicích. Základem jsou vonné a aromatické rostliny se sivým efektem (šalvěj, šanta, máta, řebříček, perovskie) a okrasné trávy (třtina, strdivka). Na jaře záhon rozkvete bílými narcisy a modřenci a přes léto v záhonu vyniknou oranžové klasy liliochvostce.

Vzhledem k velkému množství cibulovin je nutné záhony osázet až na podzim. Aby nebyly přes léto prázdné, byly zde nyní vysety rychle rostoucí byliny. Přes sezónu tu proto pokvetou měsíčky s příměsí heřmánku a vlčího máku. V září budou letničky odklizeny dříve než na jiných záhonech, aby mohla proběhnout důkladná příprava pro trvalé osázení.

Přes nepřízeň počasí se již také zazelenaly a rozkvetly letničkové záhonky z přímého výsevu, které jsme v dubnu tohoto roku připravili u stanice MHD Vltavská a u Negrelliho viaduktu.