Sedmá městská část zásadně nesouhlasí s bezdůvodným odkládáním návratu všech dětí do škol bez rotací a zasílá na ministerstva školství a zdravotnictví žádost o výjimku z rotační výuky pro školy, kde se budou děti testovat PCR testy. Zároveň Praha 7 žádá, aby stát začal PCR testování proplácet.

„Společně s dalšími městskými částmi jsme v uplynulých týdnech na školách zkoušeli PCR testování žáků. Výsledky u několika set testovaných dětí ukazují na minimální pozitivitu a jen malou virovou nálož v dětské populaci. Na základě těchto zkušeností proto žádáme o udělení výjimky z rotační výuky pro základní školy, které budou pravidelně jednou týdně testovat žáky PCR testy. Zároveň chceme, aby stát na tyto testy přispíval. Ve spolupráci s našimi školami jsme připraveni testy obstarat vlastními silami, nemůžeme však nést veškeré náklady a donekonečna tak suplovat vládu, která v těchto klíčových otázkách stále selhává,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

MČ Praha 7 odeslala žádost o udělení výjimky pro své školy na MŠMT a MZ ČR v pondělí 3. 5. 2021. K této iniciativě se připojují také další městské části, které ve svých školách PCR testy pilotně zkoušely, jako je Praha 9, Praha 6, Praha 4 nebo Čakovice. Systém by měl fungovat tak, že v pondělí budou děti z 1. i 2. stupně testovány PCR testy a od úterý do pátku pak bude probíhat běžná výuka bez rotací. Kromě toho, že jsou PCR testy mnohem více průkazné, než testy antigenní, by se také významně ulevilo školám, které nutnost realizovat antigenní testování (u 2. stupně stále dvakrát týdně) na začátku vyučování organizačně velmi vyčerpává.

„Všechny ředitelky a ředitelé námi zřizovaných základních škol s tímto provozem souhlasí a jsou na něj schopni velmi rychle přejít.  Mnoho žáků z distanční výuky dlouhodobě vypadává, rapidně se zvyšuje počet dětí s psychickými obtížemi, prokazatelně roste množství případů domácího násilí. Následky této roční pauzy ve školní docházce budou pro řadu rodin nedozírné. Chceme, aby nám vláda umožnila v praxi prověřit bezpečný způsob návratu všech dětí do lavic, který může být následně rozšířen na školy v celé ČR,“ doplnila radní MČ Praha 7 pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.