Ve středu 22. května se na hřbitově ve Strojnické ulici uskuteční uložení ostatků
čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část pořádá již třetí důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb. Pohřbívat se budou také dvě urny, které se našly při rekonstrukci domu ve sklepě pod podlahou.

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

„Tuto praxi jsme v Praze 7 změnili. Každý si zaslouží důstojné místo posledního odpočinku, ne každý však zemře obklopen rodinou. V takovém případě by rodinu měla zastoupit obec,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský a dodal: „V letošním roce máme zesnulé, kteří neměli nikoho blízkého, kdo by se postaral o pohřeb, pouze dva. Ukládat však budeme ještě další dvě urny, které mají neobvyklý příběh. Jedná se o manželský pár, jejichž urny se našly ve sklepě pod podlahou při rekonstrukci domu, kde dříve bydleli.“

Pan Karel zemřel již v roce 1965, paní Marie o dvacet let později v roce 1985. O nálezu uren informovala městskou část policie. Příbuzné zesnulých se nepodařilo dohledat.

Uložení čtyř uren se uskuteční ve středu 22. května v 11 hodin na hřbitově ve Strojnické ulici, kde si sedmá městská část pronajala v roce 2016 hrobové místo.

Obřadu se zúčastní starosta Prahy 7 Jan Čižinský, farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela, farář Církve československé husitské v Praze 7 Jan Daniel Došek a další představitelé Prahy 7. Pohřeb bude zároveň otevřen pro širší veřejnost.