Praha 7 rozšiřuje systém rychlé pomoci pro lidi, na které doléhají dopady opatření spojených s pandemií COVID-19. Po podnikatelích a živnostnících, kterým městská část nabídla odklad nájemného až do konce roku, se radnice zaměřila na občany ohrožené ztrátou bydlení. Zastupitelstvo Prahy 7 na svém pondělním zasedání schválilo úpravu pravidel Humanitního fondu, která umožní operativně pomáhat potřebným formou bezúročných půjček.

„Uvědomujeme si, jak bolestivý dopad na mnoho lidí mají současná omezení. Snažíme se proto pomáhat, kde je nejvíce třeba, a děláme vše pro to, aby nikdo nespadl až na dno. Kdo rychle pomáhá, dvakrát pomáhá, proto jsme přišli s okamžitou pomocí podnikatelům a živnostníkům a nyní jsme nastavili individuální rychlou podporu pro lidi pobírající příspěvky na bydlení, aby se nemuseli obávat, že přijdou o střechu nad hlavou,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Živnostníkům v našich nájmech jsme plošně pomohli okamžitě, jako jedni z úplně prvních, odkladem nájemného i poplatků až do konce roku již v polovině března. Vše jsme přichystali během prvního víkendu, kdy vláda lidem omezila výdělečnou činnost. Následně jsme stejným způsobem pomohli OSVČ v našich bytech. Tím jsme získali pro nájemce rychlou úlevu, další podporu budeme chystat podle vývoje situace,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš, který má na starosti byty a nebytové prostory městské části.

Zastupitelstvo MČ Praha 7 v pondělí 6. 4. schválilo změnu pravidel Humanitního fondu, jehož prostřednictvím radnice dlouhodobě poskytuje podporu občanům, kteří se dostanou do krizové situace. Změna pravidel umožní městské části operativně navyšovat prostředky v Humanitním fondu, který byl nyní posílen o 5 milionů, a zároveň pružně reagovat na individuální potřeby lidí ohrožených ztrátou domova.

„Tento krok má především pomoci nájemcům v našem programu dostupného bydlení, tedy lidem, kteří měli již před krizí nižší příjmy a nárok na příspěvek na bydlení. Někteří z nich by se mohli kvůli současným omezením a výpadkům příjmů dostat do obtížné situace, kdy své životní náklady neutáhnou. Aby se lidé nemuseli obávat ztráty bydlení, jsme připraveni jim bezúročně půjčit až na tři měsíční nájmy. Vše budeme řešit individuálně a v případě nouze z Humanitního fondu pomůžeme i dalším občanům,“ doplnil radní Prahy 7 pro oblast sociální politiky Jakob Hurrle

Občané, kteří se vlivem opatření souvisejících s pandemií COVID-19 dostanou do obtížné situace, se mohou obracet na e-mail: socialnipomoc@praha7.cz nebo na tel.: 220 144 097, 220 144 249.

Podnikatelé a živnostníci se ve věcech odkladu nájmu mohou obracet na e-mail: novotnab@praha7.cz, popřípadě na tel.: 734 680 241.