Rada MČ Praha 7 odsouhlasila na svém mimořádném jednání v pondělí 11. 5. 2020 deklaraci, která nájemcům obecních nebytových prostor, jejichž provoz omezila vládní opatření, zaručuje odpuštění nájmu ve výši 80 %. Sedmá městská část podnikatelům, kulturním institucím a dalším organizacím přináší jistotu, že se dočkají pomoci, bez ohledu na nekoncepční a nepředvídatelný postup vlády.

„Živnostníkům a podnikatelům pomáháme od okamžiku, kdy vláda omezila jejich činnost. Již během prvního týdne jsme jim dali čas odložením splatnosti nájmu do konce roku, nabízíme jim bezplatné zahrádky a prodejní místa před provozovnami a také inzerci zdarma v obecním časopise. Čekali jsme, že jim alespoň nějakou jistotu dá stát. To se nestalo. Vláda si bohužel počíná zmateně a nahodile a udržuje všechny v nejistotě. Chceme tedy nájemcům dát v této chvíli záruku, že pomoc dostanou alespoň od nás. Garantujeme proto podnikatelům v našich nebytových prostorech odpuštění 80 % nájmu, a to za sedm měsíců, tedy až do konce září. Nechceme, aby zkrachovali, vážíme si jejich práce a doufáme, že se v Praze 7 udrží,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Deklarace MČ Praha 7 na odpuštění nájemného se týká nájemců obecních nebytových prostor využívaných k podnikatelské, umělecké a veřejné neziskové činnosti, jejichž provoz omezila vládní opatření související s pandemií COVID-19. Jedná se o zhruba 290 provozoven, kterým je garantováno odpuštění 80 % nájmu za období březen – září 2020.

„Jsme přesvědčeni, že finanční újmu způsobenou omezením provozu v nouzovém stavu by měl kompenzovat ten, kdo o těchto omezeních rozhodl, tedy v tomto případě Česká republika. Stále však nevíme, jak bude vládní návrh pomoci podnikatelům vypadat a kdy bude přijat. Jsme proto připraveni jakoukoli výši kompenzace nájmů ze strany státu dorovnat či v nevyhnutelném případě zcela suplovat, aby naši nájemci získali garantovanou slevu z nájemného v konečné výši 80 %,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Návrh rady sedmé městské části bude ještě schvalovat Zastupitelstvo MČ Praha 7 na svém zasedání dne 18. 5. 2020.

Pro více informací se můžete obrátit na email novotnab@praha7.cz a telefonní číslo 734 680 241.