„Úloha pečujících je velice náročná. Zápasí s nedostatkem času na sebe i rodinu, často si musí ubírat v práci, mnohdy opouští zaměstnání úplně. Běhají mezi domácností, lékárnou a nemocnicemi s neustálou obavou o zdraví a život blízké osoby. Proto se snažíme život pečujícím co nejvíce ulehčit,“ uvedl radní Prahy 7 Jakob Hurrle (PRAHA 7 SOBĚ).
Osoby, které pečující o své blízké, mohou v Praze 7 přijít do poradny pro pečující nebo poradny ergoterapie, vypůjčit si pár nejzákladnějších kompenzačních pomůcek nebo si na webu Prahy 7 www.praha7.cz/pecujici stáhnout praktického průvodce častými situacemi i s kontakty na organizace, které jim mohou poskytovanými službami pomoci. Od března tohoto roku se pečující také mohou setkávat každou poslední středu v měsíci v rámci svépomocné skupiny, kterou organizuje MČ Praha 7 ve spolupráci s Diakonií ČCE.
Kdo nezažil, nepochopí
Principem svépomocné skupiny je podpora pečujících mezi sebou navzájem. Často se totiž stává, že okolí nemusí mít pro jejich situaci pochopení.
„Mnozí nerozumí vašemu rozhodnutí vzít na sebe takové břímě, jako je celodenní péče o blízkého. Jiní vás podezírají, že vám jde jen o příspěvek na péči. Nakonec už to raději nikomu nevykládáte,“ uvádí Michaela Šormová, koordinátorka seniorské politiky Prahy 7, která má s pečováním vlastní zkušenosti, a dodává: „Najít někoho, kdo vás chápe, je velká úleva. Konečně si nepřipadáte jako podivín vyloučený ze společnosti. Zjistíte, že stejných omylů v péči se dopouštějí i ostatní, že vyčerpání je namístě a že je normální pociťovat občas vztek nebo beznaděj.“
V rámci svépomocné skupiny se však sdílejí i pozitivní emoce.
„Když se vám vrátí blízký z nemocnice a podaří se vám najít fintu, jak do něj dostat kousek jídla, nebo objevíte dobrého lékaře, tady to ocení,“ uzavírá Šormová a zve všechny, kteří pečují o někoho z Prahy 7 nebo zde sami žijí, aby navštívili svépomocnou skupinu.
KDY: každou poslední středu v měsíci, od 17:30 do 19:30 hodin
KDE: v prostorách denního stacionáře Pečovatelského centra P7, Tusarova 42, Praha 7