Rada hlavního města Prahy chce na jednom ze svých srpnových zasedání projednat materiál k záměru realizace veřejné zakázky „Využití objektu podzemí Stalinova pomníku“. Městská část Praha 7 se jednoznačně staví proti jakémukoliv projektu, který by nenávratně zasáhl do stávající podoby Letenských sadů.

„Na základě materiálu, který máme k dispozici, předloží na jednom ze srpnových jednání Rady hlavního města Prahy paní primátorka ke schválení zpracování projektové dokumentace za 50 milionů na opravu bunkru pod „Stalinem“ a výstavbu galerie tamtéž. Za Prahu 7 jsme proti galerii v Letenských sadech. Galerie a s ní spojený automobilový provoz při navážení materiálu, exponátů či návštěvníků zničí Letenské sady tak, jak je známe nyní. Ve studii je navrhované výstavní místo i pro Slovanskou epopej, přitom prostor pro Slovanskou epopej již byl schválen na Výstavišti. S Prahou 7 a s lidmi využívajícími Letenské sady o tomto projektu nikdo nikdy nejednal. Kromě toho by na využití takto významného místa měla vždy proběhnout veřejná debata a architektonická soutěž. A ještě jeden důležitý fakt – architektonické studio, které vytvořilo pro tento materiál paní primátorky studii bez architektonické soutěže, je SGL Projekt. Studio, které má jako referenci například areál Čapí hnízdo. Apeluji na celopražské radní, aby to neschválili. Nechme Stalina být. To, jak nyní lidé svobodně využívají podstavec pomníku diktátora, který zotročil miliony lidí, je pěkným symbolem. Jsme proti předkládanému projektu. Nenecháme zničit Letenské sady,“  říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).

„Ještě před zahájením projektových prací je zcela nezbytné projednat projekt nejen s Prahou 7, ale také s Odborem životního prostředí a Institutem plánování a rozvoje. Projekt totiž výrazně zasahuje do Letenských svahů, které jsou součástí územního systému ekologické stability hlavního města Prahy. Ze záměru také není zřejmé, jakou váhu při výběru zhotovitele bude mít kvalita řešení, v hodnotící komisi totiž není žádný architekt ani urbanista,“ dodává zástupce starosty Ondřej Mirovský (Strana zelených).