Společnost České Radiokomunikace umístila na strom v Praze 7 první prototyp čidla náklonu. Přístroj měří výkyv památných či nestabilních stromů a dává tak možnost dlouhodobě sledovat jejich kondici a včas předejít pádu či poškození.

Čidla náklonu mají přispívat k větší bezpečnosti dopravy a občanů, prodloužit životnost cenných stromů a nabízejí zajímavá data pro zaměstnance a firmy, které se o stromy starají. Společnost České Radiokomunikace Prahu 7 oslovila s žádostí o pilotní umístění vůbec prvního čidla tohoto typu na některém ze stromů na území městské části. Nakonec byl vybrán vzrostlý javor klen na hraně svahu u stanice metra Vltavská.

Umístění čidla je navázáno na 2. ročník soutěže Czech IoT Summer Jam, kterou pořádá spol. České Radiokomunikace pro programátory a technologické nadšence. V rámci soutěže se hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití dat z různých čidel, která měří teplotu, vlhkost, detekují pohyb či mapují polohu.

Soutěžící již nyní mohou využívat také data z čidla náklonu na javoru a navrhnout smysluplnou aplikaci, která by pomohla k lepší kontrole stromů nejen v městském prostoru.

Více o soutěži naleznete na webu: www.pripoj.me/summer-jam