Sedmá městská část v loňském roce vyčlenila krizový byt, který slouží k bezodkladnému řešení nepříznivé životní situace občanů Prahy 7. Na období vánočních svátků městská část kapacitu krizového ubytování posílí.

„Krizový byt řeší naléhavou potřebu krátkodobého ubytování především rodin s dětmi, u kterých reálně hrozí, že by mohly skončit na ulici. Výhodou je, že o jeho poskytnutí může operativně rozhodnout vedoucí sociálního odboru, tedy není třeba pokaždé svolávat radu. Na základě zkušeností našich sociálních pracovníků i spolupracujících neziskových organizací jsme se rozhodli mít pro období svátků připravené krizové byty dva,“ uvedl radní Prahy 7 Jakob Hurrle (PRAHA 7 SOBĚ).

Krizový byt se využívá například v případě domácího násilí či v okamžiku rozpadu manželství, kdy jeden z rodičů nemá střechu nad hlavou, ani peníze na pronajmutí jiného bytu. Jedná se o dočasné řešení na období v řádu několika dnů, po které jsou klienti v intenzivním kontaktu se sociálními pracovníky, úřadem práce či neziskovými organizacemi, kteří se jim společně snaží pomoci nalézt dlouhodobé řešení jejich životní situace.

„Z praxe našeho centra  bohužel víme, že ne pro všechny rodiny jsou vánoce obdobím klidu
a rodinného štěstí. Mnoho dětí,  žen i mužů zažívá i v období adventu násilí od svých nejbližších. Krizová pomoc zde má své nezastupitelné místo. Velmi proto vítáme iniciativu
Prahy 7, která v období vánočních svátků zpřístupňuje další krizový byt  určený pro lidi v akutní nouzi. Všichni si zaslouží prožít vánoční svátky v bezpečí,“ řekla Petra Wűnschová, ředitelka centra LOCIKA, které se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí.

Rada MČ Praha 7 rozhodla pro případ potřeby krizového ubytování během vánočních svátků vyčlenit nově opravenou a částečně vybavenou garsonku.

„Právě jsme dokončily rekonstrukci menšího bytu, který bude začleněn do našeho programu podporovaného bydlení. O jeho využití však bude bytová komise rozhodovat až v polovině ledna. Jsem rád, že ještě dříve, než byt bude dlouhodobě obsazen, dostane smysluplné využití a bude moci pomáhat lidem v tísni,“ doplnil zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš (PRAHA 7 SOBĚ).