Praha 7 otevřela na začátku dubna dalších pět adaptačních skupin pro děti uprchlíků před válkou na Ukrajině. Radnice tak navázala na pilotní provoz čtyř skupin, které na Sedmičce fungují od 21. března. V tuto chvíli má městská část sedm adaptačních skupin při všech svých základních školách a dvě skupiny pro děti školkového věku. Do pomoci se zapojují také místní firmy i jednotlivci prostřednictvím finančních a materiálních darů či nabídkou svých prostor.

„Děkujeme všem, díky kterým můžeme pomáhat tam, kde je to nyní nejvíce potřeba. Díky štědrým darům na transparentní účet, které přesáhly 400 tisíc korun, jsme mohli pořídit velmi potřebnou elektrocentrálu pro nemocnici v ukrajinském městě Chust, kde pomáháme od začátku ruské agrese na Ukrajině. Potravinová sbírka na našich školách zajistila 4 tuny jídla a hygienických potřeb pro Potravinovou banku a chodí nám také dary od firem působících v naší městské části, které využijeme na provoz adaptačních skupin. Všem za jejich obrovskou solidaritu moc děkujeme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Na podporu vzdělávání dětí, které uprchly před válkou na Ukrajině, obdržela městské část finanční dar ve výši 500 tisíc korun od reklamní a marketingové agentury Cocoon s.r.o. Částkou 50 tisíc korun přispěla firma TBG Metrostav s.r.o.

„V tuto chvíli se v adaptačních skupinách zvládneme postarat o zhruba 200 dětí. V každé skupině máme ukrajinské paní učitelky, pomáhají jim čeští pedagogové či asistenti a zároveň také studenti, kteří ovládají jak češtinu, tak ukrajinštinu či ruštinu. V současné době připravujeme spolupráci s jazykovými lektory. Děti si v adaptačních skupinách postupně zvykají na nové prostředí, osvojují si základy českého jazyka a připravují se na přechod k standardní výuce. Aktuálně již školy také v rámci vybraných hodin děti z Ukrajiny berou postupně na zkoušku do svých běžných tříd,“ řekla radní Prahy 7 pro školství a vzdělávání Hana Šišková.

Sedmá městská část se rovněž intenzivně chystá na výrazně zvýšenou poptávku po klasické školní docházce. Na základě lex Ukrajina bude radnice navyšovat počet dětí ve třídách a kde to bude možné i kapacity celých škol. Zároveň Praha 7 hledá cesty, jak zajistit potřebná místa pro vzdělávání také v další prostorách na Sedmičce.

Více informací, jak přihlásit dítě do adaptační skupiny, najdete ZDE.