MČ Praha 7 se obrátí na Místopisnou komisi Rady hl. m. Prahy s návrhem, aby vyhlídka u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce byla pojmenována po zesnulém ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném.

„Smrt Alexeje Navalného v ruské trestanecké kolonii představuje ztrátu nejen pro ruskou společnost, ale i pro celosvětovou obhajobu demokracie a lidských práv. Cedule s jeho jménem se u Místodržitelského letohrádku objevila již v roce 2021, tehdy však nebylo možné vyhlídku po panu Navalném pojmenovat oficiálně, jelikož veřejná prostranství v Praze nesou jména pouze po lidech, kteří již nežijí. Vyjádřil jsem tehdy naději, že se Vladimíru Putinovi tuto překážku nepodaří odstranit, bohužel se tak nyní stalo,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Neoficiální pojmenování vyhlídky u Místodržitelského letohrádku po Alexeji Navalném se v uplynulých letech již zažilo a objevuje se také v některých mapách

„Chceme připomínat odvahu a odhodlání lidí, kteří v boji za svobodu a spravedlnost zaplatili tu nejvyšší cenu. Je správné, že se tyto připomínky objevují na dohled od ruské ambasády, obzvláště když se jedná o jména, která se režim Vladimíra Putina dlouhodobě snaží vymazat z historie,“ řekl Jan Čižinský v odkazu na přejmenování veřejných prostranství v blízkosti Velvyslanectví Ruské federace v ČR, ke kterým došlo v posledních letech.

Od roku 2020 nese náměstí před ruskou ambasádou jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, ve stejném roce byla promenáda ve Stromovce pojmenována po zavražděné novinářce Anně Politkovské, v roce 2022 se část ulice Korunovační u velvyslanectví přejmenovala na ulici Ukrajinských hrdinů a přilehlý most nad dráhou nese jméno ukrajinského válečného hrdiny Vitalije Skakuna.