archivní článek, informace již nemusí být aktuální

EDIT 17. 5.: Povodňová bdělost v Praze aktuálně ustala. Mezi 12:00 – 13:00 hod. dojde k otevření protipovodňových vrat na Čertovce, od 12:00 se zpřístupní náplavky a dojde také k obnovení provozu přívozů.

EDIT 16. 5.: Pokud bude situace nadále příznivá, mohli by se podle MHMP náplavky i vrata Čertovky otevřít v pondělí ráno či dopoledne.

EDIT 16. 5.: ČHMÚ zrušil pro území hl. m. Prahy výstrahu před povodněmi. 1. stupeň povodňové aktivity nadále trvá z důvodu řízeného průtoku Vltavy pod úrovní 500 m3/s.

EDIT 15. 5.: povodňová bdělost je v platnosti do odvolání.

EDIT 14. 5.: Podle aktuálního vývoje výšky hladiny Vltavy jsou dočasně mimo provoz některé přívozy, včetně přívozu HolKa. Info ZDE.

EDIT 14. 5.: Hl. m. Praha z preventivních důvodů uzavírá vrata na Čertovce. Do večera se vyklidí a uzavřou také pražské náplavky. 

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil v pátek 14. 5. výstrahu: POVODŇOVÁ BDĚLOST. V platnosti je do soboty 15. 5., 12:00 hodin. Během této doby se v Praze na Vltavě očekává mírné překročení 1. stupně povodňové aktivity. Na 1. stupni povodňové aktivity by měl kulminovat také dolní tok Berounky. V tuto chvíli nejsou nutná opatření, která by se výrazněji dotkla běžného života obyvatel. Situaci budeme nadále sledovat. O případných změnách budeme veřejnost informovat.  

MHMP 17. 5. 

Povodňová aktivita prozatím ustala. Otevřou se náplavky i Čertovka

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne (v 10.00 hodin) byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na základě aktuální situace a dnešního jednání tak dochází ke zrušení protipovodňových opatření, což znamená otevření náplavek a vrat na Čertovce.

„S ohledem na prozatím příznivou povodňovou situaci dnes v poledne dojde ke zpřístupnění náplavek pro veřejnost a k otevření vrat na Čertovce. Situace se však může rychle změnit, proto bude Praha nadále situaci sledovat a vyhodnocovat. Prozatím však veškerá protipovodňová opatření přestávají platit,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

“Průtok Vltavy v Praze stále klesá. Aktuální průtok je 403 m3/s. Na základě dnešního jednání orgánů hlavního města Prahy a Povodí Vltavy tak dnes ve 12 hodin dojde k otevření Čertovky a v plném rozsahu otevřou i pražské náplavky. Dojde rovněž ke zprovoznění přívozů. Situaci neustále monitorujeme a nadále vyhodnocujeme aktuální dění. Další operativní jednání k této věci plánujeme zítra v 10 hodin,” uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček.

Od dnešní dvanácté hodiny by mělo dojít ke zpřístupnění náplavek pro veřejnost a Povodí Vltavy by kolem poledne mělo otevřít vrata na Čertovce. Správce náplavek, společnost Trade center Praha, právě provádí oplach náplavek na levém břehu řeky, na který řeka naplavila nečistoty. Díky uvolnění protipovodňových i protiepidemických opatření, se dnes budou moci na náplavkách otevřít také zahrádky. Správa služeb hl. m. Prahy provede zpětný odtah čtyř zbývajících automobilů z odtahového parkoviště na Těšnově zpět na náplavky. Do provozu se dnes navrátí také pražské přívozy. Zatím se ale neotevře plavba v části Vltavy u Holešovic, neboť Povodí Vltavy musí nejprve vytyčit plavební trasy pomocí bójek.

„Vzhledem k příznivému vývoji vody na Vltavě nám současná situace dovoluje otevřít opět pražské náplavky. Nicméně je třeba vzhledem k předpovědi být opatrný, a také i vzhledem ke zvýšenému průtoky vody v řece, je třeba aby občané, kteří se k řece vydají, dbali zvýšené opatrnosti zejména u kraje břehu. Podle informací z Povodí Vltavy, pokud nedojde k mimořádně silným dešťům, by situace měla být nadále pod kontrolou v rámci regulace Vltavské kaskády a k dalším protipovodňovým opatřením by se nemuselo přistupovat,“ uvedl radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr.

Nadále ale platí, že vodní toky jsou nasycené, a i menší srážky mohou mít výrazný vliv na jejich hladinu a průtok. Praha proto nechce situaci podcenit a bude nadále situaci sledovat a každý den vyhodnocovat, jak již činí od poloviny minulého týdne.

Včera nejvíce napršelo na západu Čech, což znamenalo zastavení poklesu hladiny řek a někde i jejich navýšení. Vodní nádrž Orlík má ale stále volný objem v zásobním prostoru a Vltavská kaskáda tak nadále může regulovat průtok vody. V následujících dnech lze očekávat pokles Sázavy i Berounky, nicméně srážky na Moravě mohou mít okrajově vliv i na část toku Sázavy.

MHMP 16. 5. 

Povodňová aktivita by mohla v Praze v noci pominout. Od pondělí by se mohly otevřít náplavky 

Dnes dopoledne se na online schůzce sešli členové Povodňové komise hlavního města Prahy, kteří projednali a vzali na vědomí současný stav týkající se povodňové situace v metropoli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) by měl dnes vydat novou výstrahu, se kterou by pro Prahu pominula povodňová bdělost. První stupeň povodňové aktivity v Praze však nadále zůstane platný kvůli zvýšenému průtoku Vltavy nad hodnotou 450 m3/s. Dlouhodobé snížení průtoku Vltavy a zrušení povodňové aktivity se očekává až dnes v noci. Povodňová komise proto schválila postupné uvolňování přijatých opatření, jakmile dlouhodobě pomine první stupeň povodňové aktivity snížením průtoku. Tím by se od zítřejšího dne mohly otevřít náplavky i vrata u Čertovky.

“Dle informací od ČHMÚ a Povodí Vltavy se situace na řece postupně dostává do normálu. Na Berounce pominul první stupeň včera večer, na Sázavě dnes brzo ráno a v noci je očekáván pokles Vltavy. Zítra by tak mělo dojít ke zrušení dosavadních opatření, tedy otevření náplavek i vrat Čertovky. Situaci nadále sledujeme,” říká Zdeněk Hřib primátor hl. M. Prahy. 

„První stupeň povodňové aktivity v Praze nadále zůstane platný kvůli zvýšenému průtoku Vltavy a až jeho dlouhodobé snížení bude znamenat zrušení povodňové aktivity. K poklesu a zrušení povodňové aktivity by mělo dojít dnes v noci, proto jsme dnes na povodňové komisi schválili postupné uvolňování přijatých opatření, jakmile k poklesu dojde,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.

Město se připravuje na zpřístupnění náplavek pro veřejnost. „Náplavky na pravém břehu Vltavy bude po vydání pokynu možné otevřít bez omezení, na levé straně řeky bude třeba náplavky nejprve opláchnout od naplavených nánosů. Oplach by měl provést správce náplavek – městská společnost Trade center Praha. S otevřením náplavek přiveze Správa služeb hlavního města Prahy odtažená vozidla zpět na jejich původní místa,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.

Povodí Vltavy je po snížení a ustálení hladiny řeky a po vydání pokynu připraveno otevřít Vrata na Čertovce. Pokud bude situace i nadále příznivá, náplavky i vrata Čertovky by se mohly otevřít pravděpodobně zítra ráno či dopoledne. ČHMÚ předpokládá, že v následujících sedmi dnech by mělo být počasí pro Prahu a navazující lokality srážkově i teplotně podobné jako včera (v sobotu). Ráno by měly být drobné přeháňky, odpoledne častější, vše ale do 10 mm. Hladiny Berounky i Sázavy by měly postupně klesat, případně zůstávat na současných hodnotách. Průtok Prahou může chvílemi kolísat, proto bude nutné situaci ještě vyhodnotit.

Za posledních 24 hodin neřešily hlídky městské policie žádné výraznější problémy. Pár jedinců se snažilo dostat do uzavřeného prostoru náplavek a byli vykázání. Svatojánských oslav Navalis se účastnilo asi 500 lidí a celá organizace byla bez problémů. Dnes ráno řešili strážníci dva plavce ve Vltavě a jednoho kanoistu na Botič, všichni byli z řeky kvůli vlastní bezpečnosti vykázáni.

Vltavská kaskáda stále reguluje odtok vody a předpokládá se pokles hladiny řek Sázavy a Berounky. Vodní nádrž Orlík je v současné chvíli 1,14 metru pro hranicí zásobního prostoru a má volný i celý retenční prostor. Průtok Vltavy Prahou může dnes kolísat kolem hodnoty 450 m3/s, který automaticky znamená první stupeň povodňové aktivity. Bude tedy nutné počkat na dlouhodobější ustálení průtoku.

MHMP 14. 5. 

Kvůli vydatnému dešti se Praha preventivně připravuje na povodně. ČHMÚ vydal výstrahu
 

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes k preventivnímu uzavření pražských náplavek a uzavření vrat na Čertovce. Město je také v kontaktu s organizátory víkendových Svatojánských slavností Navalis. Hlavní město zdůrazňuje, že veškeré kroky jsou v tuto chvíli preventivní a případně bude dále reagovat na vývoj situace.

“Praha dnes od ČHMÚ obdržela výstrahu prvního stupně povodňové aktivity, a proto postupujeme podle povodňového plánu. Dnes po poledni preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5. Jsme v kontaktu jak s Povodím Vltavy, tak s městskými částmi, kterých se tato situace týká. Hladinu a průtok řeky budeme v následujících dnech bedlivě monitorovat,” říká primátor Zdeněk Hřib. Dnes se uskuteční také schůzka zástupců města s pořadateli svatojánských slavností Navalis, které se každoročně konají pod Karlovým mostem. “V prvním povodňovém stupni opatření vydává magistrát, pořadatele Navalis budeme informovat při možné změně situace, která se vyvíjí velmi rychle”, dodal primátor Hřib. Vodní toky navíc nesou řadu splavených věcí a kvůli tomu je například zastavena plavba přes plavební komoru Modřany, která je těmito předměty a nánosy ucpaná. Organizátory město o tomto faktu informovalo, s tím, že splavené předměty mohou v následujících hodinách či dnech ohrozit bezpečnost účastníků slavností, zejména plavců otužilců ve Vltavě.

První stupeň povodňové aktivity znamená uzavření vrat na Čertovce a vyklizení a uzavření pražských náplavek. „Vrata na Čertovce budou uzavřena dnes po poledni, k vyklizení a zabezpečení náplavek dojde do dnešního večera. Od té doby nebudou náplavky přístupné veřejnosti. Obyvatelé musí vozidla z náplavek odstranit nejpozději do dnešních 18 hodin, jinak budou kvůli jejich ochraně odtažena. Poté budou pražské náplavky uzavřeny také pro pěší. Vyklizený a uzavřený prostor bude ve zvýšené míře monitorován hlídkami městská státní policie. Uzavírka platí do odvolání,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček.

 Metropole preventivně informovala o možném vývoji nájemce a trhovce na náplavkách již v předstihu několika dní. „Chápu, že nikomu nejsou příjemná další omezení volného pohybu po městě, zvláště po všech těch covidových omezeních. Nicméně je lepší jít cestou prevence a být připraven, kdyby meteorologická situace byla natolik závazná, že by došlo až na povodeň. O situaci o pražských náplavkách budeme informovat na sociálních sítích a webech hlavního města i náplavky,“ uvedl k uzavření pražských náplavek radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr.

Tam, kde je to možné, bude průtok vody Prahou částečně řízený regulací na vodních nádržích. Vodní díl Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění. Praha by se měla blížit k průtoku 500 m3 za sekundu, což odpovídá prvnímu stupni povodňové aktivity. Plánovaný průtok znamená zastavení plavby v části Vltavy u Holešovic, kde je limit pro uzavření plavby průtok 450 m3 za sekundu. V dalších částech města jsou limity pro uzavření plavby vyšší – v centru 600 m3/s a u Jiráskova mostu 800 m3/s.

Berounka a Sázava by měly v Praze kulminovat v sobotu ráno, proto Povodí Vltavy dnes preventivně uzavře Čertovku. Ta, vyjma protipovodňových cvičení a pravidelných zkoušek funkčnosti, nebyla uzavřena od roku 2013.

Meteorologové původně předpokládali, že se dnes srážky přesunou na Moravu, ale to se nestalo. Srážky nad Berounkou sice ustávají a tento trend by měl pokračovat, ale na Sázavě stále vydatně prší, proto je preventivně zvýšený odtok z Vodní nádrže Švihov (Želivka).

Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat. První povodňový stupeň nastal na základě vyhlášené výstrahy ČHMÚ. Ten může formálně nastat vyhlášením výstrahy nebo přesahem průtoku 450 m3/s.