Schválením nejvýhodnější nabídky na rekonstrukci zakoupené budovy U Průhonu 38 začíná poslední etapa projektu Radnice Prahy 7. Po dokončení se bude jednat o historicky první úspěšnou realizaci vítězného návrhu veřejné budovy v Praze, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže . Do výběrového řízení na rekonstrukci, kterého se mohly zúčastnit stavební firmy z celé EU, byly podány čtyři nabídky. Nejnižší cenu navrhlo konsorcium firem Metrostav-Geosan. Praha 7 za rekonstrukci zaplatí 213 mil bez DPH, stavba potrvá 14 měsíců a návratnost celkové investice je zhruba 16 let. Poprvé po revoluci se v Praze začne stavět veřejná budova podle mezinárodní architektonické soutěže.

Budovu k rekonstrukci koupila Praha 7 ve veřejné soutěži v roce 2015 za 91 milionů včetně daně z převodu nemovitosti.  „Z dnešního pohledu se jednalo o velmi prozíravou investici, v současnosti bychom za takovou cenu podobnou budovu nenašli,“ uvádí starosta Jan Čižinský. „Půlmiliardový limit odhlasovaný v referendu bezpečně dodržíme. Celková investice se městské části při dnešních cenách nájmů vrátí za čtyři volební období,“ dodává starosta.

„Projekt nové radnice postupuje tempem srovnatelným se soukromými investory, ačkoliv jako veřejný zadavatel jsme vázáni mnohem přísnějšími pravidly. Pokud firma dodrží termíny, podaří se za necelé tři roky od koupě zrekonstruovat devítipodlažní administrativní budovu, což je doba, za kterou se v Praze běžně nevyprojektuje a nepostaví ani rodinný domek. Kromě toho jsem rád, že se daří rehabilitovat architektonickou soutěž jako nástroj výběru nejlepšího řešení, který bývá některými politiky v Praze odmítán,“ komentuje Pavel Zelenka, radní zodpovědný za vedení celé rekonstrukce.

Po dokončení bude budova nové radnice mít celkovou podlahovou výměru 5.500 m2, z toho 4.600 m2 užitné plochy. „Cena za metr užitné plochy vychází po kompletní rekonstrukci na 65.000 Kč, což je v dané lokalitě velmi příznivá cena,“ doplňuje radní Zelenka. V budově bude 202 pracovních míst a dalších 230 míst pro návštěvníky. Radnice bude vybavena podzemním multifunkčním sálem pro více než 100 lidí, kavárnou v přepážkové hale v přízemí a multifunkční zasedací síní na střeše s výhledem na celé Holešovice. Praha 7 tak poprvé ve své téměř 130leté historii získá vlastní radniční budovu.