Kriminalisté prvního policejního obvodu zaznamenali v posledních měsících nárůst vloupání do vozidel v hlavním městě. Zvýšený nápad je poměrně výrazný a mluvíme o desítkách procent. Nejexponovanějšími oblastmi jsou Praha 6, Praha 7 a hlavně samotné centrum Prahy.

Kriminalisté ale nezahálí a jen za uplynulý měsíc se jim podařilo vypátrat a poslat do vazby jedenáct pachatelů této trestné činnosti.

V jednom z posledních případů se setkali i s tím, že zloději z vozidla odcizili svazek klíčů i s čipem od domu. Na čipu byla napsaná adresa a pachatelé neváhali a vydali se na místo. Díky čipu se dostali do domu a následně i do bytu, ve kterém spal nájemník. Ten je ale vyrušil a zlodějům se podařilo utéct.

Policisté se ale jednoznačně shodují, že velkou měrou přispívá k nárůstu této trestné činnosti i chování samotných řidičů. Ti v mnoha případech nechávají ve svých vozidlech viditelně ležet různé věci, které pachatele lákají. A je vcelku jedno, jestli se jedná o bundu, klíče, tašku nebo pouzdro s doklady. I takové, na první pohled nezajímavé věci, jsou pro zloděje magnetem.

Není ani výjimkou, že řidiči nechávají ve svých vozidlech doklady a platební karty. Většinou je schovají do úložného prostoru pod loketní opěrkou nebo pod koberečkem. To jsou ale pro zloděje jedna z prvních míst, kam koukají po vniknutí do vozidla. Zneužít pak platební kartu nebo osobní doklady není žádný velký problém. Pokud nemáte ošetřené množství provedených bezhotovostních plateb do 500,- Kč, může Vás pachatel připravit během chvilky o tisíce korun.

Jedno takové vloupání do vozidla zachytily kamery v centru Prahy. Muž si nejprve vůz obhlíží a čeká na vhodnou příležitost. Jakmile v okolí nejsou lidé, rozbije nouzovým kladívkem okno u řidiče. Poté si na pár vteřin sedne do vozidla, posbírá věci, které v něm leží a během chvilky odchází. I tohoto muže se kriminalistům podařilo vypátrat a v současné chvíli je stíhán vazebně.

Ze zkušeností kriminalistů lze říci, že pachatelé této trestné činnosti se v mnohém podobají. Většinou se jedná o muže kolem třiceti let, který má bohatou trestní minulost a je uživatel drog. Touto cestou si tak zajišťuje své „živobytí“.

Jeden z posledních zadržených mužů strávil ve vězení posledních 14 let téměř v kuse. Před měsícem byl propuštěn na svobodu a nyní už je zase ve vazbě právě pro trestný čin krádež vloupáním.

Touto cestou bychom rádi upozornili všechny řidiče, že právě oni mohou ve velké míře ovlivnit to, zda se jejich vozidlo stane terčem této trestné činnosti. Nenechávejte, prosím, uvnitř vozidel nic, co by mohlo přilákat zloděje. Ať už se jedná o různé části oděvu, či tašky, pouzdra, klíče a podobné věci.

Nespoléhejte ani na to, že si od vozidla odběhnete jen na pár minut, protože zlodějům zabere krádež pár vteřin.

Pokud už k něčemu takovému dojde a Vy zjistíte, že jste měli ve vozidle nezvanou návštěvu, ihned kontaktujte tísňovou linku 158 a pokud je to možné, ponechte vozidlo do příjezdu policie v takovém stavu, ve kterém ho zanechal pachatel. Umožníte kriminalistickým technikům zajištění stop a zvýšíte tak šanci na dopadení pachatele.

Všem obviněným hrozí za trestný čin krádeže vloupáním minimálně dvouletý trest odnětí svobody. Avšak nutno podotknout, že ve většině případů se jedná o recidivisty a tam je sazba tříletá. 

 

Zdroj: Policie ČR, por. Mgr. Hana Křížová, DiS.