Prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 České republiky získal Josef Průša, zakladatel a majitel společnosti Prusa Research, která patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Soutěž EY Podnikatel roku se koná již jednadvacet let a její vítěz bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže. Josef Průša je také držitelem Ceny městské části za přínos v oblasti inovací a technologií, kterou mu Praha 7 udělila v roce 2019

Moje firma bude jenom tak dobrá, jak jsou dobří moji lidé. Tak jsme asi docela dobří. A jedeme dál,“ sdělil své bezprostřední dojmy Josef Průša ze společnosti Prusa Research a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2020 České republiky.

V posledním ročníku EY podnikatel roku se opět sešly skvělé osobnosti. Pro porotu bylo zcela určitě nelehké rozhodnout o vítězi. První může být vždy jen jeden, nicméně v případě této soutěže je již samotná účast pro každého podnikatele osobním vítězstvím a důkazem, že to, co dělá, dělá velice dobře. Proto bych chtěl pogratulovat nejen celkovému vítězi, ale i všem ostatním účastníkům,” uvedl Federico Izzo, generální ředitel BMW Czech Republic s.r.o. Letošnímu ročníku vévodily technologie, úspěšné podnikatelské dvojice a jejich společensky prospěšný přínos v pandemické době.

Jednatřicetiletý Josef Průša, který na základě rozhodnutí poroty letos v celostátním klání zvítězil, je historicky nejmladším reprezentantem České republiky, který bude naši zemi reprezentovat na světovém finále soutěže. To se z důvodu pandemie uskuteční virtuálně,“ vysvětlila Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice, a dodala: „Josef je velmi cennou inspirací pro všechny nejen pro své vynikající podnikatelské výsledky, ale i pro svůj aktivní přístup a pomoc při řešení pandemie COVID19. I přes své mládí je již dnes vzorem pro ostatní. Jsem přesvědčena, že jeho příběh zaujme i porotu světového finále. Na vítěze z regionu střední a východní Evropy stále čekáme. Držím Josefovi palce, aby tím prvním byl právě on, přestože konkurence v boji o titul ‚EY Světový podnikatel roku‘ je obrovská.“

Josef Průša bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže, které se letos z důvodu celosvětové pandemie uskuteční on-line dne 10. června 2021. O titul EY Světový podnikatel roku se utká s národními vítězi z přibližně padesáti zemí světa. Od roku 2001, kdy se světový vítěz vyhlašuje, ještě nikdy nezvítězil podnikatel ze střední a východní Evropy. Vítězové posledních pěti ročníků jsou z Indie (2020), USA (2019), Brazílie (2018), Kanady (2017) a Austrálie (2016). Úplný přehled světových vítězů je uveden na EY World Entrepreneur Of The Year™ Award winners | EY – Global


Josef Průša, Prusa Research a.s.

Josef Průša se už jako náctiletý zhlédl ve 3D tisku. Zapojil se do mezinárodního projektu, začal jezdil po světě a přednášet a stále častěji se mu ozývali nadšenci s tím, že chtějí sestavit 3D tiskárnu přímo od něj. Tou dobou studoval na VŠE, ale škola ho nebavila. V roce 2012 proto studium ukončil a ve svých 22 letech založil firmu na výrobu 3D tiskáren. Začínal ve sklepě na pražském Smíchově s půjčkou 200 tisíc korun od otce.

Dnes patří Prusa Research mezi největší výrobce 3D tiskáren a náplní do nich na světě. Jejich výrobky používají firmy i jednotlivci ve více než 160 zemích, od Antarktidy až po Havaj. Před třemi lety měl Průša 60 zaměstnanců, dnes jich je přes 500. Měsíčně do světa rozešlou kolem 10 tisíc tiskáren, při jejichž výrobě využívají opět své vlastní tiskárny. Právě soběstačnost je pro Průšu klíčová – od vývoje softwaru i hardwaru, přes výrobu většiny komponentů, až po distribuci a zákaznickou podporu. Externí distributory téměř nevyužívá, ve většině případů si vystačí s vlastním e-shopem. Díky tomuto nastavení si může dovolit i nižší cenu. Tiskárny Prusa Research, které, ač nejde o vyloženě profi stroje, v industry testech poráží i mnohonásobně dražší profesionální produkty, jsou tak cenově dostupné pro firmy i pro fyzické osoby.

Krizový rok 2020 společnost nezpomalil, spíše naopak. Zatímco loňský obrat činil 1,5 miliardy korun, letos překročí 2 miliardy. Díky dobrému a včasnému odhadu situace, dostatečným zásobám zkraje roku a vysoké míře soběstačnosti koronavirus vývoj ani výrobu nijak neovlivnil. Poptávka naopak vzrostla – jak od jednotlivců hledajících nové koníčky, tak od firemních zákazníků nakupujících tiskárny konstruktérům domů. Průša a jeho lidé se během roku výrazně zapojili i do celospolečenského boje s epidemií – na jaře vyvinuli design ochranného štítu, který následně začali vyrábět a rozdávat. Celkově šlo o více než čtvrt milionu exemplářů. Štít je plně certifikovaný a jeho design je volně dostupný. Kromě toho Průšovi lidé vedli aktivitu Covid19CZ, podíleli se na vývoji plicního ventilátoru CoroVent a tiskli součástky pro covmasky. Zároveň sdílí své interní postupy, jak nastavit hygienu a bezpečnost ve firmě, a to v několika jazycích.

V blízké budoucnosti chce Průša naplno prorazit v segmentu profesionálních tiskáren a vybudovat pobočky po světě, především v Americe, která pro firmu představuje asi 40 % trhu. Kromě toho hodlá pokračovat v edukaci české veřejnosti – rozvíjet veřejně přístupnou dílnu a projekt rozdávání 3D tiskáren do škol, do kterého se dosud zapojilo na 600 škol napříč republikou.

Finalisty soutěže EY Podnikatel roku 2020 se kromě vítěze stali:

  • Michal Menšík, DoDo Group SE
  • Martin Hausenblas, MALFINI, a.s.
  • David Karásek, mmcité1 a.s.
  • Martin Kasa, Petr Kasa, Pilulka Lékárny a.s.