Vláda ČR v rámci rozvolňování opatření proti šíření koronaviru schválila otevření dalších provozoven s platností od pondělí 27. 4. 2020. V pondělí 27. 4. 2020 se tak mohou otevřít i knihovny. Městská knihovna v Praze začne z provozních důvodů služby čtenářům obnovovat od pondělí 4. 5. 2020.

Městská knihovna v Praze je jednou z největších knihoven v České republice a s bezmála 500 zaměstnanci a několika desítkami míst, kde nabízí své služby, představuje velmi složitý a logisticky náročný organismus. „Není tak možné, abychom ho během jediného dne a po šesti týdnech mimořádného režimu, uvedli do běžného provozního stavu za dodržení všech mimořádných opatření, která jsou nutná k ochraně zdraví zaměstnanců i návštěvníků,“ objasňuje důvody ředitel knihovny Tomáš Řehák – a prosí čtenáře o trpělivost a pochopení.

Provoz knihoven bude obnovován postupně, podle dalšího vývoje pandemie, od pondělí 4. 5. 2020. Předpokládaný termín, kdy by měly služby knihovny být stabilizovány, je pondělí 8. 6. 2020.

V pondělí 4. 5. 2020 se otevřou všechny pobočky Městské knihovny v Praze s výjimkou Ústřední knihovny, která otevře až v pondělí 11. 5. 2020. Zatím není jisté otevření poboček Lužiny a Skalka, které jsou umístěné v obchodních centrech a nemají vlastní vchod. Zároveň je již jisté, že knihovny budou mít upravenou provozní dobu a významně omezeny budou pobytové služby knihoven.

Aktuální informace budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách knihovny www.mlp.cz a facebooku Městská knihovna v Praze.

Závěrem vedení knihovny ujišťuje všechny čtenáře, že knihovna čtenářům „nikam neuteče“. Je tu od roku 1891, a jistě nějakých pár (stovek) let ještě bude. Všechny výpůjčky i rezervace jsou prodloužené, zpozdné nenabíhá. E-knihy jsou dostupné na www.e-knihovna.cz, zajímavý obsah video lze sledovat prostřednictvím kanálu YouTube a přednášky oblíbených lektorů jsou dostupné na platformě SoundCloud. Každý by měl v těchto dnech mít na paměti především své zdraví a zdraví svých blízkých.