U Policie ČR skončila jedna ze stálic, která dohlížela na bezpečnost a pořádek v Praze 7. Plukovník František Zelenka, zástupce ředitele Obvodního ředitelství Policie Praha I, s Novým rokem odešel do výslužby. Před koncem roku 2018 obdržel zkušený policejní důstojník od sedmé městské části vyznamenání I. stupně. Odůvodnění je stručné a výstižné: „Za mimořádné a dlouholeté zásluhy v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku“.

Praha 7 patří mezi nejbezpečnější části hlavního města.  Potvrzují to policejní analýzy a potvrdil nám to při našem nedávném setkání i pan plukovník Zelenka. „Praha 7 je super čtvrť. Moje srdcová záležitost. Vždy se mi skvěle spolupracovalo s radnicí i místními lidmi. O problémech jsme se tu obvykle dozvídali včas, a tak se nám je včas a účinně dařilo řešit. Mám radost z toho, že je tu dnes například minimum výskytu násilné trestné činnosti,“ dodal pan plukovník Zelenka.

Pan Zelenka působil u policie od roku 1976. Jako hlídkový policista poznal pražské centrum ze všech stran (i těch odvrácených). Své zkušenosti pak mohl v 90. letech zužitkovat jako zástupce vedoucího a posléze vedoucí Místního oddělení Benediktská.  V roce 1998 se pak stal zástupcem ředitele Obvodního ředitelství pro Prahu 1, a když se v roce 2004 pod označení Praha I sloučily ředitelství Jednička, Šestky a Sedmičky, dostal na starosti také Letnou a Holešovice.

Plukovník Zelenka měl pod sebou pořádkovou policii. Řešil kriminalitu, drogovou problematiku a další trestnou činnost. V Prze 7 zasedal v Bezpečnostní radě i Povodňové komisi. Každý týden se navíc setkával se starostou a pracovníky krizového řízení a řešil s nimi, co se na Sedmičce právě děje. Koordinoval také velká bezpečnostní opatření. Od těch pravidelných, jako jsou vypjatá fotbalová utkání na Spartě, přes ty mimořádné, jako byly povodně. Mezi velké výzvy patřila opatření během návštěv vysoce postavených státníků. Byl u toho, když Prahou 7 projížděla kolona amerického prezidenta George Bushe mladšího nebo když o dva roky později jen kousek vedle na Hradčanském náměstí hovořil další americký prezident Barack Obama. Poslední velkou akcí na Sedmičce, během které koordinoval bezpečnostní opatření, byla letošní oslava 115. výročí Harley-Davidson, která do Prahy přivedla přes 110 000 milovníků legendárních motorek.

Děkujeme za roky profesionální služby.