archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Po více než dvou měsících domácího vzdělávání se děti z prvního stupně vrací do školních lavic. Během karantény si rodiny zvykly zůstávat doma, udržovat sociální odstup a vyhýbat se místům, kde je více lidí. Mnozí rodiče se možná obávají cestování veřejnou dopravou. I představa zaplněných ulic může vyvolávat značné obavy. Organizace Pražské matky přesto vyzývají rodiče, aby i v této době raději nechali auto doma a dali přednost aktivnímu způsobu dopravy. Pro zdraví jejich dětí je to dobrá volba. 

Celý svět se v těchto dnech snaží najít způsob, jak se vrátit do normálního života a zároveň omezit šíření koronaviru. Jedním z důležitých témat je i doprava za našimi každodenními cíli – do práce nebo do školy. Odborníci se shodují, že řešením není zůstávat doma, ani zavřít se před nákazou do auta. Naopak, vyzdvihují důležitost pravidelného přirozeného pohybu, který všeobecně posiluje imunitu a fyzické i psychické zdraví organismu. „Akci Pěšky do školy považuji za mimořádně moderní a potřebnou. Pravidelným pohybem lze předejít řadě onemocnění. Chození podporuje motorické dovednosti a souhru pohybů, pravidelné hluboké dýchání, a nezanedbatelná není ani radost z okolního prostředí, které při chůzi vypadá docela jinak než z auta. Myslím si, že čtvrthodinka až půlhodinka ranní chůze před návštěvou školy je tou nejlepší prevencí bolení zad a ostatních důsledků dlouhodobého vysedávání ve škole,“ říká k tomu imunoložka a mikrobioložka prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., místopředsedkyně Učené společnosti České republiky. Pravidelný pohyb nám pomáhá udržet se v dobré kondici, což je mimo jiné nezbytné i pro snížení rizik spojených s infekcí COVID-19.1)

PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a patronka kampaně Pěšky do školy 2020, dodává: „Chůze do školy je ŠANCE se hýbat, dýchat čerstvý vzduch, otužovat své tělo a takto i podporovat svoji obranyschopnost, snižovat riziko jakékoliv nemoci a infekce. Chůze je také příležitost pro děti a rodiče sdílet pohodový čas a zážitky, užít si ráno! Je nejlepším startem do učení. Proto kampaň Pěšky do školy doporučuji a podporuji.“

Města na celém světě od Milána po Bogotu se snaží o to, aby lidé více chodili pěšky nebo jezdili na kole. Na mnoha místech rychle přibývají opatření, která poskytují v ulicích více prostoru chodcům a cyklistům nebo posilují veřejnou dopravu tak, aby bylo možné zachovávat bezpečné rozestupy. Přestože tato opatření mají většinou dočasný charakter, mohla by nabídnout řešení i dlouhodobě při snižování negativních dopadů klimatické změny2). Italský Milán přizpůsobil 35 km ulic výhradně pro pěší a cyklisty, americký Oakland zavedl v 10 % svých ulic systém tzv. „Slow Streets“, ulic uzavřených pro tranzitní dopravu. Nabídku pěších zón a dočasných cyklostezek rozšiřuje Vídeň, Londýn, Dublin, Amsterdam nebo Berlín. Paříž a její starostka Anne Hildago pokračuje v podpoře města krátkých vzdáleností, ve kterém budou důležité cíle pro obyvatele dostupné do 15 minut pěšky nebo na kole.  Bogota nabídla dalších 76 km uzavírek ve prospěch cyklistů, litevský Vilnius zjednodušil provozovatelům služeb rozšíření nabídky do veřejného prostoru ulic, v San Franciscu pro obyvatele po dobu karantény dokonce otevřeli golfová hřiště.

„Když jdete s dětmi pěšky, máte tu velikou výhodu, že se můžete vyhnout rušným ulicím a vybrat si klidnější cestu. Možná je trochu delší, ale pro zdraví dětí to určitě má cenu. Abychom zvládli bojovat s koronavirem, musíme být zdraví a dobré mysli. Pravidelná ranní procházka nám v tom určitě jen pomůže,“ říká Marie Čiverná, koordinátorka kampaně Pešky do školy.  Školy se mohou začít přihlašovat k akci již nyní, aby měly na přípravu dost času. „V minulém roce se zúčastnilo 50 škol z 21 obcí a měli jsme velmi dobré ohlasy.3) Již nyní víme o několika školách, které i přes nejistou situaci mají o opakování akce zájem a vítají možnost dětem připomenout, že chodit pěšky do školy je zdravé,“ doplňuje Čiverná.

Již řecký lékař Hippokrates považoval chůzi za nejlepší lék. Je to lék na bolavý svět, dopravou znečištěná města, lidské tělo i duši. Celosvětově kvůli znečištěnému ovzduší každý rok předčasně zemře 4,2 milionů lidí4), v České republice to je přibližně 10 000 lidí5). Výrazný podíl znečištění hlavně ve velkých městech přitom pochází z motorové dopravy (například v Praze se motorová doprava podílí ne emisích prachových částic z 88 %6)). Teď je správný čas chodit. Města, ve kterých se hodně chodí, budou mít čistší vzduch i zdravější obyvatele.

U příležitosti znovuotevření škol zve organizace Pražské matky školy z celé ČR k registraci do dalšího ročníku kampaně Pěšky do školy, který se uskuteční na přelomu září a října 2020.

Více na: peskydoskoly.cz


LETÁK PĚŠKY DO ŠKOLY


2) Seznam opatření „Města v době koronaviru“