21. září 2020 odstartoval již třetí ročník akce Pěšky do školy. Organizace Pražské matky, která akci pořádá, vyzývá rodiče, aby i v této době raději nechali auto doma a dali ráno zelenou aktivnímu způsobu dopravy. Snahou projektu je otevření školních ulic a okolí škol pro lidi – pro školáky a jejich rodiče. Proč? Protože ráno dělá den! Odměnou budou společné chvíle s dětmi, zdraví a také momenty, které doprava autem nikdy neumožní.

Projekt Pěšky do školy se poprvé uskutečnil v roce 2017 a od té doby se školy z celé České republiky, ale také rodiče, kteří mají chuť si s dětmi užít tak trochu jiné ráno, zapojují každoročně. Aktuálně se zapojilo již 45 škol, které budou pořádat pěší dny. Rodiče se mohou nezávisle na školách přidat v rodičovské výzvě kdykoliv od 21. září do 26. října. Chůze totiž prospívá našemu zdraví – spaluje tuky, okysličuje mozek, posiluje imunitu, pomáhá zůstat fit a v dobré náladě. Fakta mluví jasně: znečištěné ovzduší, které je především ve velkých městech způsobeno hlavně automobilovou dopravou, způsobuje v ČR na 10 000 předčasných úmrtí ročně.

Patronkami akce jsou PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, a prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., imunoložka a mikrobioložka, místopředsedkyně Učené společnosti ČR. Co o projektu řekly? To se dozvíte na stránkách projektu.

Pěšky do školy se koná pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility, který podpořil Miloš Vystrčil, předseda Senátu České republiky slovy: „Nejvíce preferuji městskou mobilitu, která spoléhá na vlastní nohy. Myslím si, že kam můžeme dojít pěšky, tam bychom měli chodit pěšky a kam můžeme doběhnout, tak bychom měli doběhnout. A teprve potom bychom měli přemýšlet o jiných dopravních prostředcích, s tím, že bychom měli upřednostňovat ty ekologické.

V roce 2019 se do projektu zapojilo 50 škol z 21 obcí a celkem 14 405 dětí. Nejde však o první projekt, který se snaží oživit tuto tradici. Kampaň Walk to school se koná ve Velké Británii, v Holandsku, v Německu, ve Švýcarsku, v USA, v Kanadě nebo v Austrálii a v dalších zemích.

Cílem akce Pěšky do školy jsou bezpečné ulice pro chodce. Bude-li u škol méně aut, bude tam bezpečněji pro děti, které přijdou pěšky, přijedou na koloběžce nebo na kole. Před školou může být nepřehledné a nebezpečné parkoviště, nebo prostor, kde si budou hrát děti a povídat rodiče. Změna začíná u každého z nás. Pokud děti naučíme chodit, pomůžeme jim pochopit pravidla silničního provozu a snáz poznáme ten správný čas, kdy už mohou vyrazit samotné. Pojďte s námi – přihlaste se zde.

Řecký lékař Hippokrates považoval chůzi za nejlepší lék. Je to lék na bolavý svět, znečištěná města, na lidské tělo i duši. Teď je ten správný čas chodit. Města, ve kterých mají prostor chodci, mají čistší vzduch a zdravé obyvatele.

Fotosoutěž Pěšky do školy 2020

Vyfoťte a popište své zážitky s dětmi cestou do školy, ať už chodíte pěšky pravidelně nebo to pro vás bude novinkou. Fotografie s textem posílejte na e-mail marie.civerna@peskymestem.cz do 26. 10. 2020. Vyhrát můžete hodinky Apple watch nebo úžasný workshop Jídlověda specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové.

Více o soutěži zde.

 


Zdroje a přílohy:

Stav ovzduší v hl.m. Praze – Portál životního prostředí HMP
Evaluace projektu Pěšky do školy 2019