„Vzpomínka na BIIb“ je tradiční setkání Památníku ticha s myšlenkou připomenutí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Vzpomínková akce odstartuje v neděli 8. března 2020 od 17 hodin v odjezdové hale nádraží Bubny koncertem pro housle, harfu a dětské hlasy. Následovat bude pochod návštěvníků k Veletržnímu paláci, kde bude k vidění výstava „Druhý život Vendulky V.“ a odehraje se koncert „Hudba na hranici života“. Vstup je zdarma.

Program setkání:

• 17.00 hodin bude zahájena vzpomínková akce v odjezdové hale nádraží Bubny, kde zazní  hudební kompozice Ervína Schulhoffa, Maurice Ravela a Jaroslava Ježka. Housle – Silvie Hessová, harfa – Pavla Vondráčková-Jahodová, sborový zpěv – studenti Gymnázia Přírodní škola. Vzpomínky na melodie Masarykovy republiky provázely účastníky transportů na jejich poslední pouti Prahou, na cestě do neznáma. Součástí vzpomínky bude kontemplativní pouť – pochod návštěvníků akce z nádraží Bubny k Veletržnímu paláci. Trasa někdejších deportací bude lemována vzpomínkami…
  • Od 18.00 hodin budou otevřeny prostory Velké dvorany Veletržního paláce, kde bude k vidění výstava Památníku ticha „Druhý život Vendulky V.“ Fotografie Jan Lukas, texty Ondřej Kundra.
  • Od 18.30 hodin zde proběhne zahájení slavnostního koncertu. V podání ostravského souboru International Ensemble zazní skladby autorů, kteří tvořili „Hudbu na hranici života“: Roberta Dauberta, Egona Ledeče, Ericha Adlera, Ernesta Blocha a dalších. Housle – Daniela Grygarová, klavír – Amaliya Abdurashidová, zpěv – Adam Grygar.

Vzpomínková akce Památníku ticha se koná ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů, Židovskou obcí Praha, Nadačním fondem obětem holocaustu a Terezínskou iniciativou.

Záštitu nad vzpomínkovou akcí převzali:
ministr kultury Lubomír Zaorálek
ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček
starosta Prahy 7 Jan Čižinský
radní pro kulturu hl. m. Prahy Hana Třeštíková

Terezínský rodinný tábor (BIIb) byla jedna ze sekcí koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II – Birkenau, do níž bylo od září 1943 do května 1944 deportováno celkem 17 500 vězňů z terezínského ghetta. Likvidace rodinného tábora v noci z 8. na 9. března a 10.–12. července 1944 představuje největší hromadné vraždy československých občanů v době druhé světové války.