Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého bude slavnostní vojenská přehlídka, která se uskuteční v neděli 28. října na Evropské třídě. Na Letenské pláni bude zároveň připravena třídenní průřezová ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti. K vidění bude 26. 10. – 28. 10., 8.00 – 18.00 hodin.

Přehlídka 2018

28. 10. 2018, 14.00 – 15.00 hodin

Evropská třída, Praha 6

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka, která se uskuteční v neděli 28. října na Evropské třídě. Přehlídky se zúčastní více než 2000 osob s 200 kusy techniky. Stejně jako v roce 2008 se v pochodovém proudu představí více než 1700 vojáků Armády České republiky, ale i téměř 300 příslušníků dalších složek Integrovaného záchranného systému, např. hasiči, policisté a záchranáři, či příslušníci Celní správy se speciální technikou. Novinkou bude účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. Do přehlídky bude tentokrát zapojena také aktivní záloha, počítá se i s účastí válečných veteránů.

Z armádní techniky se představí například stíhací letouny Gripen či L-159 Alca, modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur a vojenské i policejní vrtulníky. Ze speciální techniky složek IZS pak např. zásahové vozidlo URNA, zásahové hasičské vozidlo IVECO s žebříkem Magirus, speciálně upravené Tatry 815, hasičská vozidla se sklápěči a návěsy, cisternová automobilová stříkačka CAS, nebo sestava zásahových vozidel IZS včetně armádních a policejních vrtulníků.

Po skončení přehlídky návštěvníci mohou projít Dejvickou ulicí na Letnou, kde bude představena průřezová statická ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti v celkovém počtu 153 kusů techniky.

Vstupné:   zdarma

Statická ukázka současné i historické techniky Armády ČR a složek IZS

26. 10. – 28. 10. 2018, 8.00 – 18.00 hodin

Letenská pláň, Praha 7

Součástí prezentace Armády ČR a složek IZS v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude kromě Přehlídky 2018 na Evropské třídě také třídenní průřezová statická ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti. Na Letné tak bude k vidění více než 150 kusů současné, historické a speciálních techniky. Součástí prezentace techniky je pro návštěvníky připravena také tzv. klidová zóna, která nabídne prezentační a náborové stánky všech zúčastněných složek, krátké dynamické ukázky spolupráce složek IZS, představí ale také například výstavu fotografií z působení českých vojáků v zahraničních operacích „Ten druhý život“, výstavy k 25. letům Městské policie, 160. letů Zdravotnické záchranné služby a 25. letů Policie ČR, prezentaci ASC Dukla včetně rozhovorů s medailisty armádního sportu nebo prezentaci státních podniků MO. Na velkoplošných obrazovkách bude možno vidět náborové klipy AČR a složek IZS, historické filmy tematicky zaměřené na působení armády na území hl. města Prahy, záznamy přehlídek ozbrojených sil v historii, nebo krátké filmy zachycující spolupráci složek IZS během povodní v Praze.

Vstupné:  zdarma

Dopravní opatření

Garáže pod Letnou

Upozorňujeme, že po celou dobu programu oslav od pátku 26. 10. do neděle 28. 10. budou uzavřeny pro krátkodobé parkování garáže pod Letnou. Rezidenti, kteří mají v garážích zajištěno dlouhodobé parkování, jej budou moci v této době využít, nicméně je třeba se připravit na zpřísněná bezpečnostní opatření při vjezdu do garáží.

Dopravní uzavírky a změny vedení linek MHD se budou týkat především území MČ Praha 6. V platnosti budou při generálním nácviku v sobotu 27. 10. v časovém rozmezí cca 20.00 – 24.00 hodin a při vlastní přehlídce v neděli 28. 10. v časovém rozmezí cca 9.00 – 18.00 hodin.

•       provoz metra bude zachován a v neděli 28. 10. posílen;

•       omezení výstupu ve stanici metra Dejvická směrem do ulice Evropská (uzavření výstupů k tramvajovým zastávkám a k hotelu Diplomat)

•       přerušení provozu tramvají v ul. Evropská, Svatovítská a Jugoslávských partyzánů, změna trasy pravidelných linek 8, 18, 20 a 26

•       v době přesunu techniky z kasáren 17. listopadu na seřadiště krátkodobá přidržení provozu pravidelných autobusových linek na trase přesunu v závislosti na pohybu konvoje, zavedeno zvláštní dopravní opatření zejména pro linky obsluhující Letiště V. Havla pro preferenci autobusových spojů obsluhujících jednotlivé terminály

•       v úseku Nádraží Podbaba – Dejvická bude náhradní doprava za tramvaje zajištěna souběžnými autobusovými linkami;

•       v úseku Bořislavka – Dejvická – Prašný most nebude náhradní autobusová doprava zavedena (nutno využít metro)

•       ze zastávky Prašný most odklon autobusových linek 143, 149 a 180 ke stanici metra Hradčanská (nezajíždí ke stanici metra Dejvická)

•       Návštěvníkům Přehlídky 2018 je doporučeno k přepravě využívat zejména linek metra a na lince A využít i možnosti výstupu ve stanici metra Bořislavka s následnou docházkovou vzdáleností do místa akce.

Statická ukázka v Praze 7 na Letné bude po celou dobu bez vlivu na provoz MHD.

•       pro přístup na místo konání je doporučeno využít MHD, tramvajové linky č. 26, 1, 25 ve směru z centra, s výstupem ve stanici Sparta

•        připraveny budou 4 vstupy do areálu

Další informace naleznete zde.