archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Každoroční březnovou prodejní výstavu orchidejí je možné navštívit ve skleníku Fata Morgana do 20. března 2022. Návštěvníky tentokrát pozve na cestu kolem světa, kde by orchideje nejspíš nečekali. Více informací zde.

Pozoruhodný svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Orchideje nevypadají jen jako ty z výlohy květinářství a nerostou jen v tropických lesích. Necelých 27 000 druhů roste po celém světě kromě nejsušších pouští a oblastí trvale pokrytých sněhem a ledem. S výjimkou Antarktidy je najdeme na všech světadílech a rostou i za severním polárním kruhem.

Orchideje se dokázaly přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám na Zemi, kde mohou rostliny přežít. Rozkvétají na vrcholcích velehor ve výškách nad 4 700 metrů i nedaleko sibiřského pólu chladu, v bažinách téměř ve vodě i v polopouštích, kde se najde aspoň nepatrné množství vody. Najdeme je nejen v tropických pralesích, ale i na českých loukách. Od chvíle, kdy člověk objevil jejich krásu, ale i možnost orchideje využívat, však ustupují a ubývají.