Jak kompostovat v bytě, ve vnitrobloku nebo na komunitní zahradě? Jak se obklopit zelení nebo pěstovat domácí rajčata, když vlastní zahradu nemáte? A co můžete pro zelené město udělat jako sousedé, společenství i zastupitelé? Odpovědi vám nabídne sedmidenní festival městského pěstování a kompostování pod taktovkou společensky prospěšného podniku Kokoza. Ten rozkvete v online prostředí v týdnu od 26. dubna do 2. května 2021.

Na účastníky z řad odborníků i široké veřejnosti čeká plejáda přednášek a webinářů, v nichž hosté z oboru přinesou inspiraci z českých i zahraničních měst. Zkušení lektoři pak předají know-how, aby účastníci mohli svoje okolí začít zelenit třeba hned zítra. Těšit se mohou na více než dvacet webinářů a přednášek, panelové diskuze a další aktivity napříč tématy, kde účastníci zažijí jednotlivé části uzavřeného cyklu jídla: pěstování, jídlo a kompostování v městském prostředí. „Mimo praktické rady z oblasti kompostování se zaměříme například i na to, jak zeleň ve městě svědčí všem jeho obyvatelům v každodenním životě a pomáhá s adaptací na změny klimatu,“ podrobněji představuje program festivalu Soňa Houžvová, kompostovací konzultantka z Kokozy. Účastníci se mohou těšit i na zahraničního hosta, mistra kompostáře Jeana-Jacquesa Fasquela, který je průkopníkem kompostování v Paříži.

Festival byl původně plánován již v minulém roce, vzhledem k situaci však bylo potřeba inovovat a změnit koncept. „Kvůli stále se měnícím opatřením, která prorůstají životy nás všech, jsme se rozhodli festival Pěstuj město převést do online podoby. Vede nás k tomu nejen nepříznivý výhled ohledně konání veřejných akcí, ale i ohleduplnost vůči našim méně odolným sousedům a spoluobčanům,“ vysvětluje zvolený formát festivalu ředitelka Radka Pokorná. „Věříme, že i tak si program všichni užijeme bez obav a s radostí, jakou nám pěstování nejen ve městě má přinášet,“ dodává Pokorná. Pozitivní účinky zahradničení na lidskou psychiku prokázala například i japonská studie z roku 2017, která potvrzuje snížení výskytu depresí a psychických nemocí. Těšit se můžete na panelovou diskuzi právě na toto téma. Misí společensky prospěšného podniku Kokoza je inspirovat a šířit udržitelnost prostřednictvím pěstování a kompostování mezi lidmi ve městě. Důležitou součástí DNA podniku je však i sociální rozměr. Integrační dílna Kokozy zaměstnává lidi se zkušeností s duševním onemocněním, kteří realizují zakázky, komunitní zahrady, starají se o zeleň nebo truhlaří. „Máme velkou radost, když vidíme, jak jim to tu prospívá, cítí se prospěšní a zvedá se jim sebevědomí. Pro nás jsou velkým obohacením v přístupu k životu a způsobu přemýšlení,“ vysvětluje přístup Kokozy ředitelka Radka Pokorná. Výtěžek z festivalu Pěstuj město půjde právě na činnost integrační dílny.

Veškerý festivalový program bude účastníkům k dispozici nejen ve festivalovém týdnu, ale až do konce května 2021. Lístky na festival pak mohou zájemci sklidit již nyní v online obchodu Kokozy za cenu 790 Kč nebo ve výhodném balíčku s knihou „Pěstujeme ve městě“ za 1150 Kč.

O životě v Kokoze:
Komunitní kompostování a zahrada
Kokoza je společensky prospěšný podnik, který od roku 2012 inspiruje a šíří mezi lidmi ve městě pěstování bylinek, ovoce a zeleniny a vede je ke zpracovávání bioodpadu, aby měli z celého
procesu užitek, radost a dobrý pocit ze vzájemné spolupráce. Vytváří partnerství s veřejnou správou nebo firmami, kterým pomáhá s udržitelností, budováním firemní kultury i komunitních
zahrad či zpracováním bioodpadu. Své projekty „nemaluje na zeleno“. Staví je na principech uzavřeného cyklu jídla. V rámci svých aktivit také vytváří pracovní příležitosti pro lidi se zkušeností
s duševním onemocněním.

Záštitu nad festivalem převzaly:

Magistrát hlavního města Praha, městská část Praha 7, Kompas, Výzkumný ústav zemědělské techniky, Ministerstvo životního prostředí ČR, Státní fond životního prostředí ČR, Česká zemědělská univerzita