archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Opatření proti epidemii covid-19 se v Česku zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu 5. stupni protiepidemického systému PES. Opět tak začne platit zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00 hod., včetně silvestrovské noci. Zavřené budou restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Opatření by měla platit nejméně do 10. ledna.

Od 27. 12. se zavře většina obchodů. Výjimku budou mít obchody, které prodávají základní životní potřeby. Změnou bude, že velké řetězce nebudou moci prodávat to, co nepatří k artikulům, které jsou nezbytně potřebné. Mají se tak sjednotit podmínky pro velkoobchod a maloobchod tak, aby menší obchody nebyly znevýhodněné. Obchody se základními potřebami ale mohou být otevřeny v neděli, což při minulé uzávěře neplatilo.

Zároveň bude od 27. prosince platit zákaz nočního vycházení už od 21. hodiny. Vláda navíc neudělila výjimku pro 31. prosinec.

Změní se i opatření pro restaurace. Ty musí mít i nadále zavřeno, výdejní okénko mohou mít ale nově otevřené pouze do 21. hodiny, odkdy platí také zákaz nočního vycházení.

V neděli 27. 12. se také uzavřou lyžařské vleky.