archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Budova někdejších Elektrických podniků, nyní Bubenská 1, dostala po náročné a citlivé rekonstrukci novou tvář. Důležité proto bylo stejně pečlivě upravit i jejich okolí. Vlastník budovy CPI Property Group a komunikační skupina WPP jako hlavní nájemce proto oslovily mladého výtvarníka Petra Sokola alias Lefthendra, který vytvořil originální malbu, jež zachycuje ducha Holešovic a Bubenské 1 a vyznačuje se detailní propracovaností, díky které v ní lze neustále nacházet nové a nové prvky.

Vytvoření jedné z největších grafik ve veřejném prostoru na téměř 200 m2 zabralo 600 hodin práce a šlo o práci pro dva páry rukou. Originální ilustrace zobrazují zásadní stavby v Praze 7 i historii a budoucnost Bubenské 1. Grafika se vyznačuje elegancí, křehkostí a důvtipem. Netradiční technika kresby tenkou linkou navazuje na styl funkcionalistické perly architektury, kterou Bubenská 1 bezesporu je. Kresba je propracovaná do nejmenších detailů, kolemjdoucí si tak mohou každý den všimnout něčeho nového. 

„Za Prahu moc vítáme, když se firmy zajímají o vzhled a funkčnost svého okolí a jsou ochotny se zapojit do jeho proměny. Díky tomu dříve nepřívětivé propojení budovy bývalých Elektrických podniků s dopravním uzlem na Vltavské získalo novou podobu, která prospívá městu a všem, kdo se v něm pohybují. Nový umělecký počin ve veřejném prostoru navíc odkazuje na historii budovy a podporuje tak genius loci této lokality.“ říká Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Díky vstřícné spolupráci s Technickou správou komunikací (TSK) – Oblastní správou Severozápad, která zajistila opravu schodnic na schodišti, lokální sanaci omítky, vymalování stěn, stropů a natření madel zábradlí a společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která zajistila instalaci osvětlení, už nebude průchod mnohdy adrenalinovým zážitkem, ale radostnou cestou skrze pouliční galerii moderního umění.

„Městská hromadná doprava není jen o tom dostat se z jednoho místa na druhé. Aby ji využívalo skutečně co nejvíc lidí, musí být rychlá, spolehlivá, ale také je důležité, aby se cestující cítili dobře a svou cestu do práce, školy nebo kina si užili. Stanice metra a jejich okolí by měly mít funkční ale také estetickou hodnotu. Proto v nich najdeme umělecká díla jako mozaiky, plastiky a sklářská díla. Na Vltavské opravenou fontánu Faun a Vltava sochařů Miroslava a Olgy Hudečkových, očištěnou vitráž sklářů Václava Zajíce a Jana Fišery nově doplňuje i originální malba zapadající do povahy místa,“ dodává Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

„Srdcem grafiky je elektrický generátor, který rozvádí energii do dalších míst podchodu – do lázní, které v budově bývaly v suterénu, kantýny, původních počítačů, které mají vtipně zakomponované funkční průduchy, ale hlavně do ikonických budov Holešovic, které se nacházejí na horním ochozu schodiště. Najdou se mezi nimi funkcionalistické vily, Ministerstvo vnitra, DOX, Bio Oko nebo například Technické muzeum či pošta na Letenském náměstí. Mým cílem bylo vzdát hold Holešovicím a funkcionalismu, protože jsou spolu nerozlučně propojeny a tento architektonický styl dává čtvrti nezaměnitelnou podobu,“ popisuje své dílo Petr Sokol. 

Protože majoritním nájemcem budovy se stala komunikační společnost WPP, která sdružuje skupinu agentur zaměřujících se na reklamu, média, digitální marketing, PR a výzkum, bylo součástí zadání nejen vystihnout historii a původ budovy, ale také ukázat, co se v ní bude dít od nynějška dál. “Snažil jsem se proto vystihnout kreativní proces, tvorbu nápadů, jejich úpravy a zpracování. Proto ty žárovky. Žárovka evokuje nápad a energii,” dodává výtvarník. „WPP Campus v Bubenské přivítá již brzy téměř tisícovku tvůrčích lidí. Je to nádherná ikonická budova, kam se velmi těšíme.  Bylo pro nás důležité, aby i její okolí a cesta do práce byla pro naše kolegy a klienty zážitkem. Petrovi se podařilo vytvořit seriál pestrých mikro příběhů, které stojí za to při procházení podchodem z Vltavské objevovat. Podnítí vaši zvědavost a vykouzlí vám na tváři úsměv a za to Petrovi Sokolovi tleskám,“ říká David Lhota, Country manažer WPP Česká republika.  

„Provést citlivou rekonstrukci s respektem k minulosti, aby zůstaly zachovány historické prvky a budova zároveň odpovídala nejvyšším současným nárokům na kvalitu kanceláří, byl nelehký úkol. Věříme, že stanovený cíl vrátit budově jiskru a navázat na někdejší slávu moderní prvorepublikové stavby byl splněn. Proto jsme rádi, že revitalizace přilehlého okolí včetně podchodů probíhá ve stejném duchu. Velké díky patří Magistrátu Hlavního Města Prahy, Radnici Prahy 7, TSK a THMP, bez jejichž spolupráce by podobná realizace nebyla možná. Jde o zcela unikátní projekt a věříme, že vám zpříjemní příští cestu Holešovicemi!“ uzavírá David Votřel, vedoucí Asset Managementu pro kancelářský segment v CPI Property Group.