archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Holešovice mají novou velkoplošnou malbu – je jí dílo od ukrajinského autora Aec Interesni Kazki, kterou si můžete prohlédnout na fasádě domu v ulici Za Papírnou 9.

Velkoplošná malba nese název Pronásledování Rudého démona. „Rudý démon je alegorií na sovětský komunismus, který zosobňuje moderní Rusko, jeho imperiální ambice a tyranii. Mural je věnován Ukrajině a její obraně proti ruské agresi. Tím, že se v Evropě znovu objevila hrozba Rudého démona, je dílo spjaté i s historií České republiky a jejímu boji proti komunistické okupaci,“ říká autor Aec Interesni Kazki.

Aleksei Bordusov, který tvoří pod jménem Aec Interesni Kazki, je ukrajinský umělec známý svými pozoruhodnými vizuálními obrazy. Jeho surrealistická díla zdobí zdi po celém světě, od New Yorku přes španělské Vigo až po Soul. Typické jsou pro něj jasné a poutavé murály, jež jsou inspirované vědou, náboženstvím, mytologií, kosmologií, mýty a časy dávnými. Jeho malby vynikají sytými barvami a jsou často doplněné černobílými kresbami. Interesni Kazki využívá motivy vypadající jako barevné imaginární bytosti z pohádky, jejichž důležitým spojovacím prvkem je pohyb. Srovnání s pohádkovými postavami není neúmyslné, jeho pseudonym Interesni Kazki doslova znamená Zajímavé pohádky.

Mural vznikl v rámci festivalu Wall Street Prague, který pořádá The Chemistry Gallery.