V úterý 20. října 2020 zahájilo na Úřadě městské části Praha 7 provoz bistro Mezi řádky. Novým provozovatelem bistra na radnici se stala skupina sociálních podniků Etincelle, která je držitelem ocenění EY společensky prospěšný podnikatel roku 2018. Do prostor radnice Prahy 7 přináší nový koncept a bohatou nabídku vlastních výrobků. S ohledem na platná vládní opatření je bistro prozatím k dispozici pouze zaměstnancům úřadu. Jakmile to bude možné, otevře se také široké veřejnosti.

„Dát dnes práci komukoliv je zázrak, a jsem nesmírně vděčná radnici Prahy 7, že si vybrala právě nás. Že nekastuje a že je pro lidi, co na radnici pracují, důležité zařadit do běžného života lidi s hendikepem,” řekla Bára Nesvadbová, patronka Etincelle.

„Velice si vážím všech lidí, kteří chtějí pomáhat a v životě nevolí vždy tu snazší cestu. V Praze 7 jsme v minulých letech také založili sociální podnik, který dává práci v úklidu dlouhodobě nezaměstnaným. Určitě to není ta nejsnazší cesta, jak řešit úklid v městské části, ale stojí to za to. Pevně věřím, že se novému bistru na naší radnici bude dařit a že se bude moci co nejdříve otevřít návštěvníkům. Dát si tu kávu a koláč nebo polévku na zahřátí totiž také rozhodně stojí za to,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Návštěvníci bistra se mohou těšit na výtečnou fair trade kávu, slané a sladké pečivo a různé druhy chleba, včetně kváskového, z řemeslné pekárny Na Návsi v Kladně. Bistro nabídne také snídaňové menu a teplé polévky.

„V této náročné době jsme nechtěli nechat zaměstnance úřadu bez jídla a pití. Proto jsme s celým naším týmem dělali maximum a bistro zprovoznili doslova během pár dnů od převzetí prostor. Je to asi náš rekord… Těšíme se ale, že až bude radnice plně otevřená veřejnosti, najdou si k nám cestu také občané Prahy 7, kteří si přijdou na úřad něco vyřídit nebo ti, kteří bydlí poblíž,“ říká Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle.

Skupina sociálních podniků Etincelle s úspěchem dokazuje, že tzv. sociální podnikání má u nás své místo. Etincelle ve svých sociálních podnicích zaměstnává na 150 lidí s lehkým mentálním či kombinovaným postižením. Provozuje síť kaváren, bister a catering Mezi řádky, vlastní řemeslnou pekárnu, pekařství a farmu. Mimo to má také prádelnu a uklízí veřejná prostranství a zeleň.