Od pondělí 5. 10. začne v ČR platit nouzový stav. Budou zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí. Výjimku budou mít domácnosti, práce v zaměstnání nebo zastupitelstva. V restauracích bude moci být od pondělí maximálně šest lidí u jednoho stolu. Obchodů se podle ministra Prymuly nová opatření nedotknou. Na dva týdny se zavřou SŠ v regionech s větší nákazou. Hudební výchova na ZŠ bude 14 dnů bez zpěvu. Na svatbách a pohřbech bude počet účastníků omezen od 19. října. Přítomno bude moci být nejvýše 30 lidí. Sportovní utkání se budou v ČR od pondělí konat bez diváků.

Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se bude týkat představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály.

„Je nám jasné, že v oblasti kultury ekonomické dopady jsou, a budeme o nich nepochybně diskutovat,“ řekl Prymula. Podle něj jsou ale opatření mírnější než na jaře.

V restauracích bude moci být u stolu nejvýš šest lidí

V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nová opatření nedotknou. Novinářům to řekl po dnešním jednání vlády. V minulých dnech avizoval, že by se mohlo omezit shromažďování v obchodních centrech, aby se tam nepřesunuly děti ze škol.

Na svatbách a pohřbech bude podle ministra počet účastníků limitován od 19. října. Účastnit se jich bude moci nejvýše 30 lidí. Od pondělí budou nejméně na dva týdny zakázány plesy a podobné akce.

Od pondělí se na dva týdny zavřou SŠ v regionech s větší nákazou

Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy koronavirem označeny červenou nebo oranžovou barvou. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo omezit šíření epidemie covidu-19.

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 1300 středních škol, do kterých chodí přibližně 420.000 žáků. Ve středních školách pracuje kolem 46.500 učitelů.

Červenou barvu má na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem v současnosti Praha. Většina okresů je pak oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Dalších 18 okresů je zelených v prvním stupni rizika.

V kostelech mají na dva týdny utichnout obřadní zpěvy

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezí na dobu dvou týdnů maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy. Po mimořádném zasedání vlády o tom novináře informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula. Omezení podle něj nebude trvat po celou dobu dnes vyhlášeného měsíčního nouzového stavu. Po dvou týdnech vláda zváží jejich změnu.

Zdroj: ČTK/České noviny