MČ Praha 7 a Dopravní podnik hl. m. Prahy vyhlásily otevřenou výtvarnou soutěž na realizaci nové velkoplošné malby na stěnu vnějšího atria u stanice MHD Vltavská. Návrhy mohou zájemci o výtvarné ztvárnění této frekventované lokality posílat do 12. března 2021, 12 hodin. Vítězný návrh na Vltavské do léta vystřídá současný mural z dílny autorů Pavla Duška a Josefa Šmída, který zde na základě soutěže vznikl v roce 2019.

„Ověřili jsme si, že prostor Vltavské výborně funguje jako dobře přístupná a hojně navštěvovaná uliční galerie. Kromě muralu je tu aktuálně k vidění zajímavá výstava fotografií a připravují se další kulturní projekty. Když jsme v roce 2019 uspořádali soutěž na výtvarné ztvárnění stěny atria, do které se přihlásilo téměř 40 umělců, šli jsme do toho s vědomím, že street art má být živý a časem se obměňuje. Vyhlašujeme proto další díl soutěže Mural Vltavská a těšíme se na nové originální návrhy,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

„Téma umění ve veřejném prostoru je v současné době jedno z nejaktuálnějších. V momentě, kdy se s ním nemůžeme setkávat v galeriích, oslovuje nás přímo na ulici. V hustě frekventovaných bodech, jako jsou stanice metra, může mít výtvarný počin o to významnější vliv. Částečně i z tohoto důvodu jsme v nové soutěži rozšířili možnost výtvarného zásahu a jdeme mimo rám původní plochy. Umělci dnes dostanou k dispozici celé zákoutí, které se může stát obrazem, do nějž jde doslova vstoupit,“ řekla architektka metra pražského dopravního podniku Anna Švarc.

Velkoplošná malba bude umístěna na opěrné zdi vnějšího atria v sousedství hlavního výstupu ze stanice metra Vltavská.

Výtvarná soutěž bude jednokolová. Zájemci o přihlášení mohou posílat své návrhy elektronicky či na podatelnu Úřadu MČ Praha 7 nejpozději do 12. 3. 2021, do 12:00 hodin. Podané návrhy posoudí porota složená ze zástupců MČ Praha 7, Dopravního podniku hl. m. Prahy a odborné veřejnosti. Výsledky soutěže budou vyhlášeny do 31. 3. 2021. Autor by měl své dílo realizovat do konce května tohoto roku.

Prostor pro realizaci výtvarného díla poskytl Dopravní podnik hl. m. Prahy. Náklady spojené s organizací soutěže, finančními odměnami i samotnou tvorbou muralu hradí městská část Praha 7.

Podrobné informace k výtvarné soutěži Mural Art Vltavská, včetně soutěžních podmínek a přihlášky naleznete zde:

Mural Art Vltavská – soutěžní podmínky

Mural Art Vltavská – přihláška